Dlaczego człowiek może utyć ze stresu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wszyscy wiemy, dlaczego tyjemy – zjadamy nadwyżkę kalorii, której później nie pożytkujemy. Jednak wielu z nas nie potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak właściwie mamy ochotę jeść więcej, skoro nie jest to potrzebne? Czy ma to związek tylko z przyjemnością płynącą z jedzenia, czy też stoi za tym coś więcej?

 

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że stres odgrywa istotną rolę w przybieraniu na wadze. Przewlekły stres zaburza nasz sen, a także poziom cukru we krwi. Prowadzi to do zwiększonego uczucia głodu i przejadania się. W konsekwencji coraz więcej ludzi zmaga się z otyłością i chorobami z nią związanymi, takimi jak cukrzyca typu 2.

 

Gdy spożywamy posiłek, nasz poziom cukru we krwi wzrasta, aby po pewnym czasie powrócić do normy. Naukowcy odkryli jednak, że u zestresowanych ludzi podwyższony poziom cukru we krwi może trwać nawet do 6 razy dłużej. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem stresu nasz organizm przechodzi w tryb „walki”. Nasze ciało myśli, że jest atakowane, więc uwalnia dodatkową glukozę do krwi, aby dostarczyć więcej energii naszym mięśniom. 

Jeśli nie spożytkujemy nadprogramowej glukozy, nasza trzustka musi uwalniać więcej insuliny, aby ponownie obniżyć poziom cukru we krwi. To właśnie rosnący poziom insuliny i spadający poziom cukru we krwi skutkują niepotrzebnym, jednak wilczym apetytem – dlatego też mamy wyjątkową ochotę na węglowodany – na przykład słodycze.

 

Wszystko wskazuje na to, że jeśli chcemy zmienić nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze, powinniśmy zacząć od walki ze stresem. Specjaliści szczególnie polecają świadome oddychanie – głębokie wdechy przez nos i wydechy przez usta. Taka technika relaksacyjna powinna być stosowana przynajmniej przez 5 minut podczas doświadczania stresu.

 

Istnieje oczywiście znacznie więcej sposobów na pozbycie się niepotrzebnego napięcia nerwowego, zwykle zależą one od tego, co prywatnie lubimy i co sprawia nam przyjemność, na przykład ruch, ogrodnictwo, medytacja i joga.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika waldi

Jak zacząlem mieć kłopoty to

Jak zacząlem mieć kłopoty to gwałtownie przybyłem na wadze (30kg) - organizm robi zapasy na wypadek głodu (teraz nie chce z nich skożystać - a kolana siadają).

0
0

Skomentuj