Dlaczego jesteśmy stale zmęczeni?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje wiele przyczyn zmęczenia, jednak możemy je wszystkie uogólnić do deficytu snu, złej diety, siedzącego trybu życia, stresu oraz różnego rodzaju schorzeń. Co gorsze, zmęczenie może powodować szereg dalszych problemów zdrowotnych. W jaki sposób uporać się z ciągłym zmęczeniem, jeśli nie jesteśmy w stanie wskazać jego konkretnej przyczyny?

 

Brak snu

Jest to niby oczywisty powód do odczuwania deficytu energii, a jednak wiele osób zupełnie nie dba o właściwą ilość czasu poświęcaną na sen. Ludzie w wieku od 18 do 60 lat potrzebują około 7 lub więcej godzin snu podczas każdej doby, aby zachować dobry stan zdrowia.

 

Niesprostanie zalecanym normom snu może skutkować nie tylko zmęczeniem i mniejszą produktywnością w ciągu dnia, ale także większym ryzykiem spowodowania wypadku oraz konsekwencjami zdrowotnymi.

 

Jeśli mamy problem z dopasowaniem naszego rytmu dnia do 7-godzinnego snu, istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam to osiągnąć. Przede wszystkim należy utrzymywać stałą rutynę dnia – chodzić spać o tej samej porze i wstawać o tej samej porze, nawet w weekendy. Powinniśmy unikać drzemek i nie przeciągać wstawania dłużej niż o 5-10 minut.

 

Narażenie na jakiekolwiek światło może zakłócić nasz sen. Dlatego warto sypiać w ciemnym pomieszczeniu z zasłoniętymi oknami i nie korzystać przed snem z urządzeń posiadających ekran. Zasypianie ułatwią także chłodniejsze temperatury.

 

Wpływ na nasz sen ma również to, co spożywamy. Dlatego warto ograniczyć kofeinę, tytoń i alkohol, zwłaszcza bezpośrednio przed snem.

 

Uboga dieta

Najprostszym sposobem na pozbycie się zmęczenia jest spożywanie pełnowartościowych pokarmów. W naszym jadłospisie muszą znaleźć się koniecznie warzywa, zboża, białka, produkty mleczne oraz owoce.

 

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy zjadamy ilość kalorii odpowiednią dla naszej płci, wieku, wagi oraz poziomu aktywności fizycznej. Jedzenie za dużo i za mało kalorii może sprawić, że poczujemy zmęczenie.

 

Warto także ograniczyć spożycie cukru. Może on dawać chwilowy, szybki przypływ energii, ale szybko się też zużywa i wpędza nas w poczucie zmęczenia. Należy pamiętać, że cukier ukrywa się w wielu produktach spożywczych, na przykład w napojach.

 

Podstawą prowadzenia zdrowej diety jest spożywanie śniadań, które dają nam potrzebny zastrzyk energii. Ważne są także regularne posiłki oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Siedzący tryb życia

Kiedy odczuwamy przewlekłe zmęczenie, jedyne o czym marzymy to zrelaksowanie się na kanapie, najlepiej przed telewizorem. Jednak to właśnie aktywność fizyczna często jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby pobudzić swój organizm.

 

Specjaliści sugerują, że osoby dorosłe potrzebują przynajmniej 2 godziny i 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności w ciągu tygodnia, a także ćwiczeń wzmacniających mięśnie 2 lub więcej razy w tygodniu, aby zachować optymalne zdrowie.


Nadmierny stres

Żyjemy w czasach, w których stres jest naszym stałym towarzyszem. Odpowiada za niego praca, problemy finansowe, konflikty z innymi ludźmi, napływające informacje ze świata, życiowe tragedie i porażki – można by wymieniać w nieskończoność. Ważne jednak jest to, aby uświadomić sobie, że nadmierny stres może prowadzić do zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego wyczerpania.

 

Niewielki poziom stresu może być dla nas zdrowy - dzięki niemu zachowamy potrzebną czujność i aktywność, jednak stres jest dla nas dobry tylko wtedy, gdy jest krótkotrwały. Jeśli pod wpływem stresu odczuwamy objawy takie jak bóle głowy, migreny lub napięcie mięśni, nie powinniśmy ich ignorować.

 

Przede wszystkim należy zidentyfikować źródło stresu, a także opracować plan działania, który pomoże nam się z nim uporać. Kluczowa jest nauka komunikowania własnych emocji i odczuć. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie ze swoim stresem, warto skorzystać z pomocy specjalisty. W rozładowaniu stresu szczególnie pomocna może okazać się aktywność fizyczna.

 

Stany zdrowotne

Jeśli mamy pewność, że sypiamy wystarczającą ilość godzin, jemy zdrowo, prowadzimy aktywny tryb życia i unikamy stresu, a mimo to jesteśmy przewlekle zmęczeni, może to być oznaka choroby. Najczęstszą przyczyną może być niedokrwistość, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, depresja, zespół chronicznego zmęczenia, zakażenie dróg moczowych, nietolerancja pokarmowa, choroba serca, niedobory witamin i minerałów. W takiej sytuacji koniecznie trzeba udać się do lekarza.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj