Dlaczego karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Mleko matki zapewnia niemowlęciu wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Pediatrzy podkreślają, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków. Dietę dziecka karmionego wyłącznie mlekiem matki można zacząć powoli rozszerzać po ukończeniu przez malucha 4go miesiąca życia.

 

Do tego czasu, jeśli dieta matki jest prawidłowa, niemowlę wraz z jej mlekiem, dostaje dobrze przyswajalne składniki odżywcze. Co zawiera mleko matki? Jak karmiąca kobieta może wspierać proces laktacji?

 

Karmienie piersią niezastąpione w pierwszych miesiącach życia dziecka

 

Dziecko w pierwszych miesiącach życia intensywnie się rozwija, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje witamin i składników odżywczych dostarczanych wraz z pokarmem. Niemowlęta karmione piersią otrzymują naturalny, łatwo przyswajalny pokarm najlepszej jakości. Mleko matki zawiera między innymi:

 

  • Białko.
  • Tłuszcze.
  • Węglowodany.
  • Mikro- i makroelementy, które wpływają na wzrost dziecka i rozwój różnych układów w jego organizmie.
  • Aminokwasy.
  • Witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D3, E.
  • Wapń, żelazo, magnez, potas, selen, sód.

 

Kobiety w okresie laktacji powinny szczególnie dbać o swoją dietę. Od tego co zjedzą, zależy skład ich mleka. Instytut Matki i Dziecka opracował schemat żywienia niemowląt, w którym przedstawione są korzyści wynikające z karmienia piersią. Ten sposób żywienia zaleca się zarówno niemowlętom urodzonym przedwcześnie, jak i dzieciom urodzonym w terminie. Udowodniono, że dzieci karmione naturalnie są mniej narażone na ryzyko infekcji (układu pokarmowego i oddechowego), a mleko matki pomaga stymulować rozwój układu immunologicznego. Dzieci karmione piersią rzadziej mają alergie i nie są zbyt często hospitalizowane.

 

Korzystny wpływ karmienia piersią na stan zdrowia matki

 

Pediatrzy podkreślają, że laktacja jest bardzo ważna także z punktu widzenia kobiety. Karmienie piersią ma dobry wpływ na ogólny stan zdrowia matki po urodzeniu dziecka. W przypadku problemów z laktacją wato sięgnąć po środki wspomagające. Najlepiej w tej roli sprawdzą się naturalne substancje, czyli zioła takie jak oper włoski i werbena. Herbatka dla karmiących mam http://humana-baby.pl/produkt/humana-herbatka-dla-karmiacych-mam/ oprócz tych dwóch ziół zawiera jeszcze czerwonokrzew, który działa uspokajająco. Zawartość innych ziół i owoców pomaga ukoić zwiększone pragnienie karmiącej kobiety.

Naturalne karmienie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niedokrwistości. Potwierdzono również korzystny wpływ długotrwałej laktacji na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów. Warto też wspomnieć o związku między laktacją a szybszym powrotem do wagi sprzed ciąży. Nie należy też zapominać o więzi, która powstaje między matką a dzieckiem karmionym piersią.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj