Dlaczego kolagen pomaga na kontuzje

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wynikające z wieku choroby stawów to jedno, a kontuzje to zupełnie coś innego. Zwykle w ich następstwie dochodzi do nadmiernego obciążenia torebki stawowej, a to z kolei powoduje niewłaściwe ułożenie głów kości w panewce stawu. Tutaj potrzebne jest ich wzmocnienie, a więc zwiększona produkcja chrząstki szklistej i pośrednio kolagenu.

 

Do czasu przywrócenia stawowi pełnej sprawności chrząstka będzie bardziej podatna na uszkodzenia, a sam staw bardziej obciążony, dlatego po kontuzjach, w okresie rekonwalescencji i przy bolesności wynikającej z nieprawidłowej orientacji głowy kości zaleca się dostarczenie większej ilości kolagenów.

 

Dobrze dobrany suplement diety z kolagenem może dawać pozytywne efekty. Odbudowa stawów to proces, który zajmuje sporo czasu choćby ze względu na mechanizm, który nim rządzi. Suplementacja jest jednak najczęściej niezbędna, ponieważ zrównoważona dieta nie przewiduje najczęściej zwiększonego zapotrzebowania na kolagen. Nasze stawy są wyjątkowo narażone na różnego rodzaju urazy, a ich kontuzje mogą spotkać nie tylko osoby intensywnie uprawiające sport.

 

W grupie ryzyka znajdują się również ci z nas, którzy prowadzą tak zwany siedzący tryb życia bądź zmagają się z otyłością, ponieważ nadprogramowe kilogramy obciążają zwłaszcza biodra i kolana. Na kondycję stawów duży wpływ mają też substancje obecne w naszych organizmach. Jedną z nich jest kolagen, którego ilość maleje z wiekiem, zwiększając tym samym ryzyko urazów.

 

Temu procesowi można przeciwdziałać stosując odpowiednią dietę, ewentualnie poszerzoną o preparaty uzupełniające niedobory i wspomagające organizm w produkcji kolagenu, a tym samym ułatwiające regenerację Eksperymenty naukowe przeprowadzone z udziałem sportowców wykazały, że suplementacja kolagenem ma potencjał ochronny i zmniejsza objawy bólowe wywołane przeciążeniami i kontuzjami.

 

Dawkowanie: Najlepiej dwie kapsułki rano na czczo popijając wodą z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny. W przypadku poważniejszych, bolesnych dolegliwości, można zwiększyć dawkę do 4 kapsułek - 2 rano i 2 wieczorem. Kurację można wzbogacić używając kolagenu w żelu (szary, grafitowy) smarując miejsca, które bolą. Dla prawidłowego przebiegu procesu endogennej syntezy kolagenu konieczna jest witamina C, tak więc w przypadku niskiej jej podaży z diety warto rozważyć suplementację.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj