Dlaczego niektórzy są bardziej skłonni poświęcić swoje życie w imię przekonań?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Od czasów II wojny światowej motywy grup terrorystycznych często uważano za powody materialne. Jednak nowe badanie dowodzi, że poświęcanie swoich rodzin, przyjaciół, a nawet własnego życia może mieć zupełne inne podłoże.

 

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Nature Human Behavior” wykazały, że w wielu przypadkach motywacją było przekonanie o „świętych” wartościach świeckich czy religijnych. Poprzez zrozumienie tych powodów, które niegdyś były opisane przez amerykański wywiad jako „niemożliwe do przezwyciężenia”, mamy nadzieję, że walka z ekstremizmem może być skuteczniejsza.

Naukowcy przeprowadzili badania na żołnierzach walczących w Iraku w 2015 roku. W ten sposób udało im się zbadać nie tylko schwytanych bojowników ISIS, ale także arabskich żołnierzy Sunni, kurdyjskich bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), Peszmergów, a także irackich żołnierzy z armii rządowej.

 

Dzięki wywiadom zespół badaczy zdołał ustalić, że istnieją trzy główne czynniki, które doprowadziły do ​​podjęcia radykalnych decyzji przez bojowników. Po pierwsze jest to wiara w święte wartości wyznawane przez daną grupę, cenienie ich wyżej niż rodzinę, czy nawet własne życie i domniemana „duchowa siła”, wyjątkowość racji ich przekonań.

Wyniki te zostały następnie porównane z ankietą przeprowadzoną wśród 6 000 hiszpańskich cywilów. Pokazało to ogromną różnicę pomiędzy wyznawanymi wartościami. Większość ankietowanych umieściła rodzinę i znajomych ponad własnymi przekonaniami. Te osoby, które uznały swoje przekonania za ważniejsze niż rodzinę, były bardziej chętne do poświęcenia życia danej sprawie.

„Te odkrycia wskazują na znaczenie powodów „duchowych” takich jak religia, czy wiara we własne przekonania do podtrzymywania konfliktów zbrojnych.” – dodali autorzy badania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj