Dlaczego z wiekiem picie alkoholu skutkuje coraz większym kacem?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niezależnie od wieku, nadużywanie alkoholu może skutkować kacem następnego dnia. Jednak w jaki sposób wiek może wpływać na to doświadczenie? Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez brytyjską grupę naukowców, po przekroczeniu 30-stki znacznie gorzej znosimy skutki upojenia alkoholowego.

 

Jak wykazały badania, nasz organizm najlepiej znosi spożywanie alkoholu w wieku około 25 lat. Zwykle jest to także czas, w którym prowadzimy najintensywniejszy tryb życia. Jednak gdy zbliżamy się do 30-stki, tolerancja organizmu na alkohol zaczyna się zmniejszać. Ciekawa jest za to przyczyna tego zjawiska – jak się okazuje, wynika ono głównie z tego, że zaczynamy pić mniej, a nasz organizm odwyka od alkoholu.

 

Wraz z wiekiem nasze ciało coraz gorzej toleruje używki, w tym alkohol. Jedną z przyczyn z pewnością stanowi fakt, że im jesteśmy starsi, tym częściej zażywamy leki, które mogą wchodzić w interakcję z alkoholem. Dlatego też rzadziej go pijemy. 

Około 25% alkoholu jest wchłaniane do krwioobiegu bezpośrednio z żołądka, natomiast reszta jest absorbowana z jelita cienkiego. Napoje wysokoprocentowe, a także gazowane, są zazwyczaj szybciej wchłaniane, zwłaszcza na pusty żołądek. Nasza wątroba (która wraz z wiekiem coraz mniej efektywnie pracuje), przetwarza około 90-98% alkoholu i jedynie 2-10% jest wydalane wraz z moczem, potem lub wydychane przez płuca.

 

Kolejną przyczyną, z której powodu gorzej znosimy kaca po 30-stce jest fakt, że gdy stajemy się coraz starsi, nasz metabolizm spowalnia i zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Udowodniono naukowo, że ludzie o większej masie tkanki tłuszczowej mają mniej dehydrogenazy – enzymu rozkładającego alkohol w żołądku – co skutkuje wyższym stężeniem alkoholu we krwi i naszą niższą tolerancją na tę substancję. Wyjaśnia to po części, dlaczego kobiety gorzej znoszą spożywanie alkoholu, ponieważ mają one średnio o 10% więcej tkanki tłuszczowej od mężczyzn.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj