Długoterminowe spożywanie soli może zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na wodę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zbadano 10 mężczyzn, którzy brali udział w dwóch symulowanych lotach na Marsa. Jedno badanie trwało 105 dni, a drugie 205. W ciągu kilku tygodni oboje uczestników korzystało z diety o różnej zawartości soli.

 

Dieta astronautów musi być pod ścisłą kontrolą, ze względu na długotrwałe misje kosmiczne. Ważne jest między innymi to, by poznać dokładnie wpływ soli na organizm człowieka. Wcześniej uważano, że zużycie soli jest związane ze wzrostem wytwarzania moczu. Jednak obecne badania sugerują, że spożywanie soli wyzwala mechanizm oszczędzania wody w nerkach. Co więcej, osoba spożywająca większe ilości soli może w dłuższej perspektywie pić mniej.

 

Dodatkowe badania na gryzoniach wykazały, że dieta bogata w sól zwiększa głód, zamiast pragnienia. Ludzie uczestniczący w badaniu dodatkowo potwierdzili te obserwacje, twierdząc że w wyniku słonej diety odczuwali większy apetyt.Wyniki badań sugerują, że mocznik może odpowiadać za zachowanie wody w organizmie, podczas pozbywania się soli. Naukowcy twierdzą zatem, że udało im się znaleźć sposób na oszczędzanie wody w organizmie, która normalnie byłaby odprowadzona razem z moczem. W dłuższej perspektywie słona dieta może sprawić, że człowiek będzie pił mniej, jednak w krótkim okresie czasu nie da się uniknąć uczucia pragnienia po spożyciu słonego posiłku.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj