Długotrwałe stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko raka jelita

Image

Źródło: dreamstime.com

Długoterminowa obserwacja mieszkańców Szwecji wykazała, że długi cykl antybiotyków wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka w ciągu pięciu do dziesięciu lat. Chociaż badanie dotyczyło tylko leków doustnych, zastrzyki mogą również zmienić mikroflorę jelitową.

Zespół z Uniwersytetu w Umeå przeanalizował 40 tys. przypadków raka jelita i porównał je z danymi 200 tys. osób z grupy kontrolnej. Naukowcy doszli do wniosku, że długi cykl antybiotyków zwiększa ryzyko niektórych rodzajów nowotworów o 17%. Analiza wykazała, że ryzyko było jednakowe dla mężczyzn i kobiet, którzy przyjmowali leki przeciwbakteryjne przez sześć miesięcy lub dłużej. Zwiększone ryzyko odnotowano w przypadku guzów rozwijających się w okrężnicy. Warto zauważyć, że trend ten nie był śledzony w dziale odgórnym.

 

Zwiększone ryzyko rozwoju guza okrężnicy odnotowano już 5 – 10 lat po leczeniu antybiotykami. Chociaż ryzyko było największe u osób, którym przepisano więcej leków, to jednak nawet jeden cykl antybiotyków wpłynął na prawdopodobieństwo zachorowania na raka, zauważają autorzy.

 

Badanie jest ograniczone, ponieważ naukowcy analizowali tylko doustną postać leków. Tymczasem dożylne antybiotyki mogą również wpływać na zdrowie mikroflory jelitowej. Naukowcy podkreślają, że terminowa diagnoza to ważna profilaktyka raka, zwłaszcza dla osób powyżej 45 roku życia.

 

Ocena: