Dłuższe spacery usprawniają funkcjonowanie Twojego mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles pokazują, że codzienne spacery mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu, wspierając ogólną kondycję naszych funkcji poznawczych. Jest to ważna informacja szczególnie dla osób starszych, u których mogą pojawiać się problemy z pamięcią.

 

Spadek funkcji poznawczych może być naturalną częścią procesu starzenia, jednak nie zmienia to faktu, że jest on zwykle problematyczny i może być przygnębiający. Warto mieć także świadomość, że nawet łagodne upośledzenie poznawcze może przerodzić się w zaawansowaną demencję, dlatego warto zacząć zapobiegać jak najwcześniej.

 

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim sugerują, że istnieje stosunkowo łatwy sposób na utrzymanie mózgu w jego jak najlepszej kondycji, nawet pomimo podeszłego wieku. Rozwiązaniem mają być regularne, codzienne spacery. Efekty to przede wszystkim lepsza koncentracja oraz przetwarzanie informacji.

Naukowcy zaprosili do badania 29 osób w wieku 60 lat oraz starszych, a następnie podzielono uczestników na dwie grupy. Pierwsza grupa o wysokiej aktywności fizycznej miała za zadanie przemierzać ponad 4 tysiące kroków dziennie, natomiast druga grupa robiła znacznie mniejsze dystanse, poniżej 4 tysięcy kroków.

 

Wszyscy uczestnicy regularnie informowali o swoim samopoczuciu i dolegliwościach związanych z pamięcią, jednak co ważne, u żadnej osoby nie rozpoznano demencji. W celu zbadania potencjalnego wpływu aktywności fizycznej na zdolności poznawcze, naukowcy zastosowali obrazowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI), aby przyjrzeć się obszarom narządu, które odpowiadają za przechowywanie pamięci oraz orientację przestrzenną.

 

Stwierdzono, że uczestnicy badania z grupy o wyższej aktywności fizycznej miały bardziej aktywne struktury mózgowe. Wyniki MRI pokrywały się także z zeznaniami samych pacjentów, którzy informowali o lepszej uwadze oraz szybszym przetwarzaniu informacji, dzięki spacerom powyżej 4 tysięcy kroków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj