Dobre wieści dla miłośników czworonogów – posiadanie psa może wydłużyć życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zwykle ludzie dzielą się na miłośników kotów i miłośników psów. Tym razem naukowcy kierują dobrą wiadomość do tej drugiej grupy. Według badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie naukowym Scientific Reports, posiadanie psa może wydłużyć życie człowieka nawet o kilka lat.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Uppsali analizował stan zdrowia w korelacji z posiadaniem psa u ponad 3,4 miliona Szwedów. Ludzie biorący udział w 12-letnim badaniu byli w wieku od 40 do 80 lat i żadna z osób nie miała w przeszłości chorób sercowo-naczyniowych.

 

W Szwecji posiadanie psa wymaga obowiązkowej rejestracji co znacznie ułatwiło przeprowadzenie badań. Jednak jak podkreślają naukowcy, wyniki można przyrównać do innych krajów, które posiadają podobną kulturę i stosunek do zwierząt co Szwecja.

Odkryto, że właściciele psów żyją dłużej, są także mniej narażeni na ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. Przeciętne ryzyko przedwczesnej śmierci dla właścicieli czworonogów zmniejszyło się o 11%, a ryzyko zgonu w wyniku choroby sercowo-naczyniowej aż o 15%. Posiadanie psa poprawia kondycję zdrowotną szczególnie u osób, które wiodą samotne życie bez rodzin. 

„Wyniki badań pokazały, że samotni właściciele psów mieli aż o 33% zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu z ludźmi bez rodzin, którzy nie posiadali zwierząt” – informuje Mwenya Mubanga, główna autorka badania z Uniwersytetu w Uppsali.

Jednym z uzasadnień wyników badań jest fakt, że właściciele psów są na ogół bardziej aktywni fizycznie. Psy, szczególnie rasy myśliwskie potrzebują codziennej dawki ruchu, więc właściciel jest każdego dnia mobilizowany do spacerów. Kolejnymi czynnikami poprawiającymi kondycję zdrowotną właścicieli psów jest kojące towarzystwo pupili oraz korzystny wpływ czworonogów na mikrobiom człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj