Dokonano odkrycia, które pozwoli na masową produkcję sztucznej krwi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy od lat próbują opracować technikę, dzięki której będzie można produkować sztuczną krew na masową skalę. Dotychczasowe metody były bardzo nieefektywne a dawców krwi jest zdecydowanie za mało. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu dokonali ważnego przełomu.

 

Dotychczas stosowana metoda umożliwia produkcję co najwyżej 50 tysięcy czerwonych krwinek za jednym razem. To zdecydowanie za mało. Nowa technika opracowana przez brytyjskich naukowców pozwala na jej masową produkcję - badacze podobno zdołali wytworzyć litry sztucznej krwi.

 

Korzystając z komórek macierzystych, specjaliści opracowali nieśmiertelną linię erytroidalną, która zapewnia ogromne ilości czerwonych krwinek. Jest to praktycznie nieograniczone źródło erytrocytów, a zatem można byłoby produkować krew na masową skalę.

 

W chwili obecnej, naukowcy borykają się z dwoma problemami. Po pierwsze, nie posiadają technologii umożliwiającej produkcję naprawdę dużych ilości krwi. Po drugie, wytwarzanie sztucznej krwi przy zastosowaniu nowej metody jest bardzo kosztowne. Jeszcze w tym roku mają odbyć się badania laboratoryjne, które potwierdzą, czy sztuczna krew w ogóle nadaje się do transfuzji. Jeśli okaże się, że krew jest bezpieczna dla organizmu ludzkiego, w przyszłości w pierwszej kolejności może znaleźć zastosowanie dla pacjentów z rzadkimi grupami krwi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj