Dokonano przełomu w diagnostyce gruźlicy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjscy naukowcy dokonali pierwszego na świecie przełomu w diagnostyce gruźlicy. Naukowcy z Oksfordu oraz Birmingham twierdzą, że są w stanie wyizolować różne szczepy choroby za pomocą procesu zwanego sekwencjonowaniem genomu.

 

Pacjenci, którzy czekaliby miesiącami na uzyskanie odpowiednich leków, będą mogli teraz zostać zdiagnozowani w ciągu zaledwie kilku dni, co zapewni im znacznie większe szanse na wyzdrowienie – powiedział brytyjski minister zdrowia, Jeremy Hunt.

 

Przypadki gruźlicy w Wielkiej Brytanii zdarzają się sporadycznie, ale Anglia ma wciąż jeden z najwyższych wskaźników zachorowań w Europie. Naukowcy twierdzą, że dokonali odkrycia sekwencjonowania genomu, które pozwala na identyfikację DNA różnych próbek w nieco ponad tydzień.

Szybka diagnoza pozwoli na szybsze leczenie, ale także zmniejsza ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Wzrost lekoopornych szczepów choroby do jednego na pięć światowych przypadków jest dodatkowym zmartwieniem badaczy. Jednak najnowocześniejsza technologia może pomóc zredukować potrzebny czas identyfikacji, co będzie zdecydowanym ułatwieniem w walce z gruźlicą.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj