Domowe i bezpieczne sposoby na walkę z migreną

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Migrena potrafi być bardzo uciążliwą dolegliwością, która może całkowicie sparaliżować jakąkolwiek aktywność w trakcie ataku. Niestety potrafi ją wywołać wiele czynników, natomiast zahamowanie rozwoju bólu bywa trudne. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka naturalnych sposobów.

Unikaj przyczyny prowokującej atak

Być może zabrzmi to jak banalna rada, natomiast zdefiniowanie przyczyny przyczyniającej się do pojawienia migreny, może ci bardzo pomóc. Osoby ze skłonnością do migreny powinny unikać m.in. produktów zawierających tyraminę np. bananów, twardych serów, jogurtów, orzechów, awokado. Niewskazane jest także w ich przypadku czerwone wino i czekolada. Z codziennego menu lepiej wyeliminować także produkty zawierające fenyloetyloaminę np. czerwone wino i czekoladę, a także azotan sodu, glutaminian sodu, różnego rodzaju słodziki oraz kofeinę pod różnymi postaciami (nie chodzi tylko o kawę, ale i m.in. napoje energetyzujące).

Migrenie sprzyja także nieodpowiedni styl życia - zbyt duża lub zbyt mała ilość snu,

drastyczne diety, chroniczny stres i przemęczenie. Warto zadbać o lepszą jakość życia, odpowiednią regenerację, a wielu napadów migreny można będzie uniknąć.

Stres jako przyczyna migreny

Jedną z najczęstszych przyczyn migren jest stres. W takim przypadku skutecznym sposobem na rozwijającą migrenę może okazać się wprowadzenie różnego rodzaju technik relaksacyjnych, medytacji, praktyk jogi. Sprawdza się również masaż, choć powinno się go w tym przypadku stosować w celu uniknięcia migreny. Gdy się ona już pojawi, wykonanie masażu może być ryzykowne. Sprawdzi się natomiast w takiej sytuacji aromaterapia, zarówno w postaci rozpylania olejku z pomieszczeniu, jak i relaksujących kąpieli z dodatkiem olejku eterycznego. Pomagać może także regularne picie magnezu, naparów ziołowych np. z kozłka lekarskiego.

Olejek z mięty pieprzowej na migrenę

Wielu aromateapeutów poleca olejek z mięty pieprzowej. Można go stosować w okresach zmęczenia fizycznego i umysłowego. Przynosi on ulgę także w przypadku migren spowodowanych stresem. Można go stosować więc również profilaktycznie, aby zminimalizować stres, zregenerować ciało i umysł, a dzięki temu „rozbroić” jedną z częstszych przyczyn migreny, jaką jest właśnie stres. Jeśli chcesz się odświeżyć nieco przed snem, złagodzić napięcia w organizmie i przygotować ciało do odpoczynku, kąpiel z kilkoma kropelkami olejku miętowego wymieszanego z ulubionym płynem, to doskonały pomysł. Osoby, które mają problemy z zasypianiem, powinny olejek stosować rano niż późnym wieczorem. 

Sposoby na przetrwanie ataku migreny

Jeśli już dopadnie cię migrena, koniecznie staraj się zapobiec rozwojowi bólu. Możesz oczywiście przyjąć jeden z dostępnych na rynku bez recepty środków przeciwbólowych. Przy łagodnym ataku powinnaś poczuć ulgę. W przypadku silnych migren z aurą środki bez recepty nie wystarczą. W takiej sytuacji koniecznie należy się udać do lekarza.

W trakcie ataku najlepiej połóż się w cichym i wygodnym miejscu. Wyłącz źródła światła, zasłoń okna i spróbuj zasnąć. Możesz także spróbować ciepłych i zimnych okładów. Pewną ulgę może przynieść gorący, rozluźniający prysznic oraz ucisk tętnicy skroniowej po stronie bólu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj