Domowe sposoby na leczenie zapalenia dziąseł

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym stadium choroby dziąseł, która może prowadzić do utraty zębów. Objawy zapalenia dziąseł obejmują ich zaczerwienienie, obrzęk oraz krwawienie podczas mycia zębów. Na szczęście zapalenie dziąseł można łatwo leczyć także w domu.

 

Zapalenie dziąseł jest spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej. Bez odpowiedniej higieny jamy ustnej, płytka może gromadzić się wzdłuż linii dziąseł, prowadząc do stanów zapalnych, objawiających się między innymi krwawieniem podczas szczotkowania zębów.

 

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia, które skutkuje obkurczaniem się dziąseł i chwiejnością zębów. W ciężkich przypadkach zęby mogą zacząć wypadać. Takim przypadkom zapobiegają regularne wizyty u dentysty i ściąganie kamienia nazębnego, a także mycie zębów przez 2 minuty przynajmniej 2 razy dziennie. Dodatkowo powinno się stosować płyn do płukania jamy ustnej, dietę o niskiej zawartości cukru, używać miękkiej szczoteczki do zębów i regularnie ją wymieniać.

 

Aby uniknąć rozwoju choroby dziąseł, ludzie powinni leczyć ich stan zapalny od razu, gdy tylko go zauważą. Nie należy więc bagatelizować krwawienia podczas szczotkowania zębów i szybko zareagować. W tym przypadku należy spróbować zastosować następujące domowe środki zaradcze.

  1. Płukanie jamy ustnej wodą z solą

Domowe środki na zapalenie dziąseł obejmują płukanie jamy ustnej wodą z dodatkiem soli morskiej, która posiada właściwości dezynfekujące. Należy wlać przegotowaną wodę do szklanki, wymieszać w niej ¾ łyżeczki soli i płukać jamę ustną uzyskanym roztworem trzy razy dziennie. Do wody można dodać także 2-3 krople olejku z trawy cytrynowej oraz olejku z drzewa herbacianego.

 

  1. Płukanie jamy ustnej sokiem z aloesu

Sok z aloesu nie potrzebuje rozcieńczania i może być stosowany bezpośrednio na dziąsła, o ile jest czysty. Płukanie sokiem z aloesu należy wykonywać do trzech razy dziennie.

 

  1. Stosowanie żelu z kurkumy

Kurkuma jest przyprawą kuchenną znaną ze swoich właściwości przeciwzapalnych, a także przeciwgrzybiczych. Badania przeprowadzone w 2015 roku sugerują, że żel zawierający kurkumę może zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej oraz zapaleniu dziąseł. Żel z dodatkiem kurkumy jest zwykle dostępny w sklepach ze zdrową żywnością oraz z produktami medycyny naturalnej.

 

  1. Płukanie ust olejami

Płukanie ust olejem, na przykład kokosowym, przez 30 minut w ciągu dnia może zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej i zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej, która powoduje zapalenie dziąseł. Należy umieścić w ustach 2 łyżeczki oleju, delikatnie płukać nim usta przez około 30 minut, a następnie go wypluć. Ponieważ trudno jest utrzymać w ustach olej przez tak długi czas, na początku można skrócić czas płukania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj