Domowe środki zaradcze na użądlenie pszczoły

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W większości przypadków, nieuczulone osoby mogą leczyć użądlenie przez pszczołę w domu. Ból oraz obrzęk ustępują zwykle po kilku dniach. W międzyczasie, domowe środki zaradcze mogą zmniejszyć dyskomfort i przyspieszyć proces regeneracji.

 

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli u danej osoby występuje reakcja alergiczna, potrzebuje ona natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli obrzęk rozprzestrzenia się poza miejsce użądlenia lub występuje także na innych częściach ciała, jest wysoce możliwe, że mamy do czynienia z reakcją alergiczną.

 

Podstawowym działaniem po użądleniu przez pszczołę jest usunięcie żądła, starając się przy tym nie ściskać go palcami czy pęsetą. Szybkie usunięcie żądła zapobiegnie dalszemu wypływaniu jadu, a więc zmniejszy późniejszy dyskomfort.

 

Lód

Okłady z lodu mogą zmniejszyć doświadczany po użądleniu ból i obrzęk. Najlepiej jest owinąć kostki lodu w materiał i przykładać go do obolałego miejsca. Należy pamiętać o zabezpieczeniu lodu materiałem, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

 

Olejki eteryczne

Wiele olejków eterycznych ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Mimo wszystko warto dodać, ze chociaż olejki od pokoleń stosuje się w medycynie naturalnej istnieje niewiele dowodów naukowych, które potwierdzają ich właściwości.

 

Najczęściej stosowane olejki eteryczne to:

- olejek z drzewa herbacianego

- olejek lawendowy

- olejek z tymianku

- olejek rozmarynowy

Przed nałożeniem olejku eterycznego na skórę najlepiej rozcieńczyć go w oliwie z oliwek lub innym neutralnym oleju.

 

Aloes

W badaniach z 2015 roku udowodniono właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne aloesu. Smarowanie miejsca użądlenia żelem z aloesu może zmniejszyć obrzęk, a także zapobiec ewentualnym infekcjom. Najlepiej zakupić żel aloesowy o jak najwyższej zawartości aloesu.

 

Balsam kalaminowy

To popularny środek, który stosuje się, aby zmniejszyć swędzenie skóry, a także dyskomfort odczuwany po użądleniu. Zwykle można napotkać go w sklepach z naturalnymi kosmetykami i zdrową żywnością.

Miód

Ze względu na właściwości antyseptyczne miodu poleca się go także do leczenia użądleń. Z tego samego powodu miód jest składnikiem niektórych opatrunków. Spróbuj rozprowadzić niewielką ilość miodu na miejscu użądlenia. Z czasem przyniesie on ulgę.

 

Soda oczyszczona

Niektórzy uważają, że soda oczyszczona neutralizuje jad pszczeli, choć wyniki badań skłaniają się bardziej ku temu, że stosowanie sody oczyszczonej łagodzi ból wynikający z użądlenia.

 

Inne sposoby

Wśród domowych środków zaradczych na użądlenie pszczoły wymienia się także ocet jabłkowy oraz pastę do zębów, jednak w obu przypadkach nie potwierdzono naukowo ich działania.

 

Co z apteki?

Pomoże przede wszystkim krem hydrokortyzonowy, który zmniejszy zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk oraz ból. Można stosować także leki przeciwhistaminowe, które mają podobne działanie. W przypadku reakcji alergicznej konieczny może być zastrzyk z epinefryny.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli po użądleniu występują takie objawy, jak:

- pokrzywka

- obrzęk języka lub gardła

- szybkie tętno

- wymioty

- biegunka

- blada skora

- utrata przytomności

- zawroty głowy

- silny świąd

- problemy z oddychaniem

Wówczas wymagamy szybkiej pomocy medycznej, szczególnie jeśli zostaliśmy użądleni kilka razy.

 

Większość ludzi nie ma ostrych reakcji alergicznych na użądlenia pszczoły i domowe środki zaradcze w zupełności im pomogą. Jednak w przypadku niebezpiecznych objawów, które zostały wymienione wyżej, nie należy bagatelizować sytuacji i jak najszybciej udać się do lekarza, a nawet wezwać pogotowie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika hostus

Najlepiej chyba działa

Najlepiej chyba działa pocieranie pokrojoną cebulą lub czosnkiem, a nie łagodzenie. Jak nadepnąłem na pszczołę to opuchlizna zeszła galopem.

0
0

Skomentuj