Dorastanie bez rodzeństwa ma wpływ na rozwój mózgu dziecka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania chińskich naukowców dowodzą, że dorastanie bez rodzeństwa może prowadzić do ukształtowania różnej struktury mózgu od struktury mózgu dzieci z bratem lub siostrą. Odkryto, że jedynacy mają tendencję do bycia bardziej kreatywnymi, są jednak jednocześnie mniej towarzyscy i empatyczni.

 

W latach 1979-1985 Chiny prowadziły politykę jednego dziecka, próbując w ten sposób kontrolować ludność, co spowodowało znaczny wzrost liczby jedynaków. Naukowcy zbadali 250 studentów, z czego połowa była jedynym dzieckiem.Analizowano ich mózgi, sprawdzając przy tym osobowość, kreatywność oraz inteligencję, przy użyciu ustalonych metod. Przeprowadzone testy wykazały, że osoby nieposiadające rodzeństwa są bardziej kreatywne, a ich mózg różni się istotnie od osób posiadających rodzeństwo.

 

Jedynacy wykazywali większą objętość substancji szarej w części mózgu związanej z elastycznością umysłową oraz wyobraźnią. Naukowcy twierdzą, że różne środowiska rodzinne mają wpływ na rozwój mózgu dzieci, a rodzaj wychowania kształtuje je neurologicznie. Z tego powodu dzieci posiadające rodzeństwo chętniej wchodzą w interakcje społeczne i są bardziej empatyczne. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj