Dowiedziono naukowo, że małżeństwa rzadziej doświadczają demencji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chorobliwy spadek funkcji poznawczych dotyka obecnie około 50 milionów ludzi na całym świecie. Jednak według najnowszych badań, małżonkowie posiadają o wiele mniejsze ryzyko rozwoju demencji niż osoby, które zostały na starość samotne.

 

Do tej pory do czynników ryzyka rozwoju demencji zaliczano palenie tytoniu, niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej oraz nadużywanie alkoholu. Okazuje się jednak, że dziś możemy dopisać do listy także bycie singlem, ponieważ okazało się, że osoby będące w małżeństwach znacznie rzadziej doświadczają otępienia.

 

Artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym Neurology, Neurosurgery and Psychiatry przedstawia wyniki analizy 15 badań z Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Europy, dotyczących wpływu stanu cywilnego na zjawisko demencji. 

Naukowcy odkryli, że osoby pozostające singlami na całe życie są aż o 42% bardziej narażone na rozwój demencji, niezależnie od wieku i płci. W przypadku osób owdowiałych ryzyko zachorowania na demencję było zwiększone już o 20%. Badacze są przekonani o zasadności uzyskanych wyników, ponieważ dane potrzebne do ich opracowania były pozyskiwane z dużych populacji w wielu krajach, a także w sporych odstępach czasowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj