Dowiedziono, że węch człowieka jest znacznie silniejszy niż sądzono do tej pory

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacz John McGann, z Uniwersytetu w Rutgers w New Jersey, kwestionuje przekonanie o słabym węchu u ludzi. Naukowiec uważa, że człowiek jest w stanie rozróżnić przynajmniej około 10 tysięcy zapachów. Z kolei badanie z 2014 roku twierdzi, że liczba ta jest zbliżona do biliona.

 

Przekonanie o słabym węchu u ludzi było oparte na wielkości receptorów węchu człowieka, które przekazują informacje o zapachu do mózgu. Poprzednie badania sugerowały, że mniejsze rozmiary receptorów względem mózgu, porównywane ze zwierzętami o węchu doskonałym, odpowiadają za słabe powonienie u ludzi.Nie ma jednak dowodów na to, że węch jest bezpośrednio związany z wielkością receptorów węchu. McGann twierdzi, że ludzki węch może być równie dobry, jak węch zwierząt. Wskazuje na to podobna liczba neuronów, odgrywających niemal identyczną rolę w identyfikacji zapachów.

 

W trakcie badań ochotnicy wykonywali podobne ćwiczenia co psy tropiące, śledząc obiekt po jego zapachu. Ich skuteczność wzrastała wraz z upływem czasu, co wskazuje, że człowiek może być instynktownie mniej wrażliwy na zapach od zwierząt, ale jego zdolności są podobne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj