Drukarka 3D może naprawiać uszkodzone serca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Drukowanie 3D jest powszechnie stosowanie nie tyko w przemyśle, ale także coraz częściej wykorzystuje się je w medycynie. Obecnie próbuje się drukować całe organy, co jest sporym wyzwaniem, jednak okazuje się, że drukowanie fragmentów serca jest o wiele bliższe zrealizowaniu. Naukowiec z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie, Mohammed Izadafar, opracował i przetestował technikę rekonstrukcji serca za pomocą technologii druku 3D.

 

Badacz przeprowadził już szereg eksperymentów na gryzoniach i udowodnił, że trójwymiarowe uszczelki mogą pełnić funkcję „plastra” dla serca, skutecznie naprawiając uszkodzenia narządu. Po implantacji plaster zaczyna się rozszerzać i zamykać wadę mięśnia sercowego.

 

W swoim eksperymencie naukowiec wybrał naturalny hydrożel na bazie glonów, który jest całkowicie biokompatybilny z ludzką tkanką, nie powodując reakcji odrzucenia przeszczepu. Ponadto, hydrożel nie ulega biodegradacji, a po zarośnięciu plastra nowymi komórkami rozpuszcza się. 

„Problem rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego, jest taki, że serce nie może się zregenerować po uszkodzeniu. Moim celem jest wypełnienie ubytku w sercu nowymi komórkami” – mówi Mohammed Izadafar.

Ludzkie komórki serca umieszcza się w pożywce hydrożelowej, a następnie przeszczepia się do serca pacjenta. Z biegiem czasu tkanki mięśnia sercowego zaczynają rozpuszczać żelowy plaster, a komórki serca rozrastają się i zastępują wadę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj