Dwie szczepionki przeciw malarii odniosły sukces podczas wczesnych prób
Image
W ciągu tygodnia dokonano dwóch udanych prób różnych szczepionek przeciwko malarii. Choroba infekuje ponad 200 milionów ludzi rocznie, zabijając 400 tysięcy z nich. Dr Benjamin Mordmueller oraz profesor Peter Kremsner z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech ogłosili sukces szczepionki, która okazała się w 100 % skuteczna na dziewięciu zdrowych, dorosłych osobach.
Uczestnikom wstrzyknięto szczepionkę, a następnie podano dawkę chlorochiny, która zapobiega chorobie. Dziesięć tygodni później ponowiono szczepienie, a organizm nadal wykazywał reakcje immunologiczne, które wystarczały, by zapobiec zakażeniu malarią.
Nowa szczepionka o nazwie PfSPZ-CVac różni się od poprzednich zawartością w pełni żywotnych patogenów malarii. Poprzednie próby opierały się na atenuowanych patogenach, liczono że układ odpornościowy wyszkoli się na nich, by móc w przyszłości zwalczać żywego pasożyta. Niestety, sukces był ograniczony.
Wyniki drugiej szczepionki wykazały, że 9 z 14 osób okazało się odporne na działanie identycznego szczepu po 19 tygodniach. Wskaźnik sukcesu wyniósł tu jedynie 64 %, ale w tym przypadku korzystano z atenuowanych, bezpieczniejszych dla zdrowia patogenów.
Oba projekty mają przed sobą długą drogę do przebycia, zanim będą gotowe do masowego wykorzystania. Wiele obiecujących szczepionek ostatecznie zawodziło, więc przed twórcami jeszcze sporo pracy.
Ocena
- 119 widoków
Dodaj komentarz