Dwie trzecie mutacji nowotworowych to kwestia przypadku

Image

Źródło: pixabay.com

W nowym badaniu potwierdzono, że aż 66 % wszystkich mutacji powodujących raka jest bezpośrednią konsekwencją błędów replikacji DNA, które są całkowicie losowe. Fakt ten uświadamia, że nie można się przed nimi uchronić.  

 

Surowe stwierdzenie opiera się na szeregu modeli matematycznych, stosowanych do przewidzenia ścieżki replikacji DNA, wraz z analizą wcześniej istniejącego zbioru danych nowotworów. Mutacje zdarzają się niezależnie od tego, czy dana osoba jest wysportowana, nie pali i zdrowo się odżywia. Jednym zdaniem, ogólny stan zdrowia nie ma wpływu na wystąpienie około  66 % nowotworów.

 

Badano relacje między liczbą prawidłowych podziałów komórek macierzystych, a ryzykiem 17 typów raka w 69 krajach na całym świecie. Dane wykazały silną korelację między częstością występowania nowotworów, a normalnym podziałem komórek macierzystych, we wszystkich krajach, niezależnie od ich środowiska.

 

W badaniach wykazano także, że około 29 % nowotworów jest spowodowane przez czynniki środowiskowe, a tylko 5 % jest dziedziczne. Autorzy badania twierdzą tym samym, że większość nowotworów jest wynikiem „pecha”. Dodają jednak, że ogólne ryzyko zachorowania na raka może być złagodzone przez umiarkowane ćwiczenia, ograniczenie spożycia alkoholu oraz zbilansowaną dietę.

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.