Dzieci, które spędzają czas na świeżym powietrzu, przejawiają lepsze zdrowie psychiczne jako dorośli

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dzieci, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu w dorosłym życiu mogą objawiać lepsze zdrowie psychiczne. Badania opublikowano w International Journal of Environmental Health Research.

Naukowcy przebadali 3 585 dorosłych w wieku od 18 do 75 lat pod kątem spędzania czasu na powietrzu w wieku dziecięcym. Uczestnicy otrzymali również test, który miał określić stan ich zdrowia psychicznego.

 

Dorośli, którzy spędzali mniej czasu na świeżym powietrzu w dzieciństwie mieli znacznie gorsze wyniki w teście określającym poziom obecnego zdrowia psychicznego. Ponadto, osoby te nie postrzegały przebywania wśród natury jako coś pozytywnego.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają znaczenie spędzania czasu na powietrzu w dzieciństwie. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że obecnie prawie trzy czwarte Europejczyków mieszka w przestrzeni miejskiej z małym dostępem do terenów zielonych. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do 80% w ciągu najbliższych trzech dekad.

 

Środowiska miejskie mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, między innymi z powodu hałasu, tłumów i braku terenów zielonych. Ponadto, dzieci prowadzące siedzący tryb życia częściej doświadczają niższej jakości życia, mają zaniżone poczucie własnej wartości, zdrowie fizyczne i wyższy wskaźnik masy ciała.

 

Autorzy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ich odkrycia i określić przyczynę długoterminowych korzyści płynących z obcowania z naturą.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj