Dzieci spędzające dużo czasu przed ekranem mogą doświadczyć szkodliwych zmian w strukturze mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dzieci, które spędzają więcej niż siedem godzin dziennie przed ekranem, mogą przedwcześnie doznać degradacji część mózgu, która przetwarza informacje zmysłowe. Wyniki badań sugerują, że spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem telewizora lub komputera może mieć negatywny wpływ na emocjonalny, psychologiczny i kognitywny rozwój dzieci.

 

Badania finansowane przez National Institutes of Health obejmowały 11 tys. dzieci w wieku od 9 do 10 lat. Naukowcy przeanalizowali 4500 skanów mózgu dzieci. Odkryto, że dzieci, które spędzają więcej czasu przed ekranem, doświadczają uszkodzeń kory mózgowej. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za interpretację informacji ze świata fizycznego.

 

Dr Gaya Dowling, główna autorka badania powiedziała, że chociaż skany mózgu wykazały znaczną degradację kory mózgowej, to nie można z całą pewnością przyjąć, że to całkowicie wina przesiadywania przed ekranem.

Dowling dodała jednak, że wywiady oraz inne dane ujawniły, że dzieci, które spędzają więcej niż dwie godziny dziennie przed ekranem, osiągały gorsze wyniki w testach badających rozwój. Kolejne badania będą mogły odpowiedzieć na pytanie, czy media są uzależniające dla bardzo małych dzieci.

 

Najnowsze wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej sugerują, że dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy życia nie powinny w ogóle siedzieć przed ekranem telewizora. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat mogą spędzać do godziny dziennie przed telewizorem. Dzieci w wieku 6 lat i więcej nadal powinny mieć ograniczenia czasowe, aby nie mieć problemów z zasypianiem oraz by nie zaniedbać aktywności fizycznej.

Dr Dimitri Christakis ze szpitala dziecięcego w Seattle podkreśla, że rodzice małych dzieci powinni szczególnie uważać na ekspozycję na media, ponieważ ten okres życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ludzkiego mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj