Dzieci uczą się języka od dnia swoich narodzin

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania pokazują, że dzieci budują wiedzę o języku już w pierwszych miesiącach życia. Okazuje się, że nawet wczesna zmiana kraju zamieszkania i pozorne zapomnienie swojego języka narodowego, pozostawia głęboko ukrytą zdolność do jego przywrócenia.

 

Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi jak najwięcej w ich wczesnym okresie życia. Badania wykazały, że wczesne doświadczenia dzieci w słuchaniu mowy, daje im istotną przewagę dekady później, nawet jeśli język został zapomniany. Odkrycie wskazuje, jak przydatna jest znajomość języka w bardzo wczesnych miesiącach życia. Wiedza ta może być przechowywana do końca życia.

W badaniu wzięli udział dorośli Koreańczycy w wieku około 30 lat, którzy jako dzieci zostali zaadoptowani przez holenderskojęzyczne rodziny. Poproszono ich, po krótkim kursie, o wymowę koreańskich słów. Uczestnicy zostali porównani z grupą osób dorosłych, które nigdy nie miały kontaktu z językiem koreańskim oraz przez rodzimych użytkowników języka koreańskiego.

Nie odnotowano żadnej różnicy w wymowie między dziećmi adoptowanymi przed ukończeniem 6 miesiąca życia, gdy jeszcze się nie mówi, a tymi, które zostały adoptowane po 17 miesiącach życia, gdy dziecko potrafi już mówić. Sugeruje to, że proces uczenia się języka pojawia się w życiu człowieka bardzo wcześnie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj