Dzieci w Chinach otrzymały pierwsze na świecie implanty uszu, które wyhodowano z ich własnych komórek

Kategorie: 

Źródło: Zhou et al./EBioMedicine, 2018

Zespół inżynierów genetycznych oraz chirurgów plastycznych w Chinah stworzył nowe uszy dla pięciorga dzieci, używając komórek macierzystych oraz metody druku 3D. W efekcie mali pacjenci mają teraz realistycznie wyglądające narządy słuchu i nie odczuwają żadnych skutków ubocznych przeprowadzonego przeszczepu.

 

Pięcioro chińskich dzieci posiadało wrodzoną deformację, która powodowała niewymiarowość oraz zniekształcenie ucha zewnętrznego. Naukowcy postanowili przeszczepić dzieciom nowe uszy, wykorzystując do ukształtowania tkanki ich własne komórki pobrane z żeber pacjentów.

 

Sztucznie wyhodowane uszy pacjentów „rosły” na specjalnych polimerowych rusztowaniach, które nadały im pożądany przez naukowców kształt. Po wystarczającym rozmnożeniu komórek, powstałe ucho składało się w większości z tkanki konkretnego dziecka, a pozostałości sztucznego materiału były niewielkie.

 

Wyhodowane chrząstki zostały ostrożnie przyszyte przez chirurgów plastycznych. W ciągu kolejnego 2,5 roku stan zdrowia pacjentów był stale monitorowany, wprowadzono też kilka korekt plastycznych.

Jedynym sztucznym elementem, który pozostał w uszach dzieci było rusztowanie z biodegradowalnego polimeru. Jest to póki co konieczność, ponieważ wcześniejsze próby transplantacji wyhodowanych uszu nie powiodły się ze względu na brak wystarczającej sztywności tkanki.

 

Efekty wśród wszystkich pacjentów są różne – u niektórych przeszczep przyjął się lepiej, u innych gorzej, ich estetyka także różni się między sobą. Stan zdrowia wszystkich dzieci będzie nadzorowany przez 5 lat po przyszyciu implantu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj