Dzieci w łonie matek potrafią rozpoznawać ludzkie twarze

Kategorie: 

Źródło: https://www.pexels.com

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Lancaster University wykazały, że nienarodzone dzieci są w stanie rozpoznawać kształty podobne do twarzy, mimo tego, że jeszcze nie wiedzą jak wygląda ludzka twarz.

 

Pomimo braku informacji na temat tego jak wygląda twarz, niemowlęta jeszcze w łonie matki wydają się genetycznie zaprogramowane do wykrywania obrazów przypominających ludzkie twarze.

 

Badania te zostały wykonane przez naukowców z Lancaster University i sugerują, że instynkt rozpoznawania twarzy jest czymś, z czym się rodzimy i nie jest to wiedza, którą nabywamy w trakcie naszego rozwoju.

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym pokazywali obrazy dzieciom znajdującym się w łonie matki. Kiedy obraz przypominał ludzką twarz, dziecko reagowało na niego i obracało się w jego stronę, natomiast kiedy pokazywano inne obrazy, były one ignorowane.

 

Płód w trzecim trymestrze aktywnie poszukuje informacji. W naszym badaniu dzieci znajdujące się w łonie matki poruszały głową i podążały wzrokiem za obrazem, gdy odsuwaliśmy go od nich. Oznacza to, że płód w tym stadium rozwoju poszukuje informacji o swoim otoczeniu. Wobec tego można rozważyć istnienie innych sposobów interakcji z płodem.” – powiedział profesor Vincent Reid. – „Płód w trzecim trymestrze słyszy już bardzo dobrze. Zachęcam przyszłych rodziców do czytania książek na głos. Może to pomóc w utworzeniu więzi i jest korzystne dla dziecka.”

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj