Dzięki interfejsowi mózg-komputer, sparaliżowany człowiek znów może chodzić

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Technologie kontrolowane wyłącznie przy pomocy ludzkich myśli stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Systemy tego typu okazują się przydatne między innymi w medycynie. Dzięki nim, osoby sparaliżowane znów będą mogły chodzić.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine stworzyli specjalny system, który można kontrolować przy pomocy myśli. Pacjentowi założono czapkę wyposażoną w elektroencefalograf (EEG), służący do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Sygnały te były przesyłane do komputera, który je odczytywał i przesyłał dane do drugiego urządzenia, odpowiedzialnego za stymulację nerwów sparaliżowanych kończyn.

 

Dzięki tej technologii, sparaliżowany od pięciu lat pacjent zdołał pokonać trasę ponad 3,5 metra. Podczas badań zapewniono mu oczywiście niezbędne wsparcie aby nie przewrócił się i mógł łatwiej się poruszać. Eksperyment zakończył się sukcesem ale konieczne są kolejne badania nad tym systemem.

 

Choć uczeni są bardzo zadowoleni ze swoich osiągnięć i nazywają je przełomem, testy jak dotąd prowadzone były tylko na jednym pacjencie, który jeszcze zanim zaczął chodzić musiał przygotować się psychicznie i przejść przez ćwiczenia fizyczne. Nie ma jeszcze pewności, że technologia zadziała na każdej osobie.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/52285-paralyzed-walk-brain-waves.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj