Dzięki nowej metodzie komórki macierzyste pomogą w odtwarzaniu ludzkich narządów

Kategorie: 

Komórki macierzyste pod mikroskopem - źródło: Pennsylvania State University

Naukowcy opracowali nowy rodzaj komórek macierzystych, które dosłownie w ciągu jednego dnia są zdolne odtwarzać komórki i tkanki prawie każdego narządu organizmu ludzkiego. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże uratować życie tysięcy pacjentów oczekujących na dawców.

 

Odkrycie zostało dokonane przez naukowców z Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii. Udało im się tam uzyskać tzw. pluripotencjalne komórki macierzyste, które występują zwykle na bardzo wczesnym okresie życia płodowego i mogą odtworzyć żądane narządy i tkanki.

 

Zwykle, komórki macierzyste wykorzystywane w eksperymentach naukowych, są już dość dobrze rozwinięte, ale tym razem naukowcy byli w stanie rozpocząć proces tworzenia komórek macierzystych tkanki, które są na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Oznacza to, że takie komórki mogą być później specjalnie prowadzone w celu osiągnięcia konkretnych celów.

 

Profesor Juan Carlos Izpisua Belmonte z Salk Institute powiedział, że komórki te mogą zapoczątkować nowe metody leczenia. Poznanie potencjału tych komórek jeszcze zajmie troche czasu, ale z pewnością może to dać początek medycynie regeneracyjnej nowej generacji. Może to wpłynąć na wszystkie branże medyczne od onkologii po chirurgię plastyczną.

 

W celu uzyskania pluripotencjalnych komórek macierzystych i potwierdzenia, w jaki sposób działają, naukowcy musieli stymulować komórki macierzyste, które następnie wprowadzano do ciał myszy, oraz hodowano je tam przez 36 godzin. W tym samym czasie do ciał innej grupy myszy wprowadzono normalne komórki. Wkrótce stało się jasne, że normalne komórki nie rozwijają się, a tamte zaczęły się integrować do nowego ciała. Komórki na tym poziomie przechodzą dynamiczne zmiany dzięki temu mogą przybrać postać wszystkich tkanek i narządów.

 

Takie komórki mogą być teoretycznie stosowane do wytworzenia dowolnego ludzkiego narządu. Ewentualnie, jako inkubatory wzrostu można wykorzystać zwierzęta, takie jak świnie. Z tego rozwoju można będzie uratować życie dziesiątek tysięcy pacjentów na całym świecie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj