Dziobaki mogą pomóc opracować nową generację antybiotyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dziobaki, nie zdając sobie z tego sprawy, stały się bezpośrednimi uczestnikami przełomowego badania, które zostało przeprowadzone przez australijskich naukowców z Państwowego Stowarzyszenia Badań Naukowych i Stosowanych. Wszystko za sprawą mleka dziobaków, które zawiera białka o silnym działaniu przeciwbakteryjnym.

 

Dziobaki to wyjątkowe zwierzęta – są wodnymi ssakami, które posiadają ptasi dziób, ogon przypominający ogon bobra, są pokryte futrem, a dodatkowo składają jaja. Jakby tego było mało, dziobaki posiadają także silną broń – jad zawarty w ostrogach umieszczonych na ich tylnych łapach, który jest w stanie zabijać małe zwierzęta.

 

Także system produkcji mleka dziobaka bardzo różni się od innych ssaków. Podczas gdy u innych zwierząt młode piją mleko z sutków, dziobaki posiadają małe gruczoły, z których ich potomstwo wylizuje pokarm. Naukowcy postanowili dokładniej zbadać mleko dziobaków i okazało się, że posiada ono silne działanie przeciwbakteryjne, niszcząc między innymi gronkowca złocistego.

Mleko dziobaków zawiera białko MLP (ang. monotreme lactation protein), które posiada niespotykaną wcześniej strukturę. To właśnie to białko ma być sekretnym składnikiem bakteriobójczym, które naukowcy chcą wykorzystać do stworzenia leków nowej generacji, dzięki którym możliwe będzie zwalczenie odporności na leczenie niektórych bakterii, w tym gronkowców.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj