E-papierosy milion razy bardziej niebezpieczne niż zanieczyszczone powietrze

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Vaping360/CC BY 2.0

Badacze z Baptist University w Hongkongu doszli do wniosku, że e-papierosy są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wykazano że urządzenia te zawierają dosłownie milion razy więcej substancji wywołących raka niż zanieczyszczone powietrze.

 

Uczeni przeanalizowali 13 rodzajów e-papierosów, dostępnych na rynku. Odkryto w nich wysokie stężenie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - jest to produkt uboczny spalanej ropy naftowej, powszechnie wykrywany w powietrzu. Ich ilość wahała się od 2,9 do 504,5 nanogramów na mililitr. Substancje te zawierają silnie rakotwórcze środki chemiczne, takie jak benzo[a]piren, które wspomagają wzrost komórek nowotworowych.

 

Odkryto również obecność polibromowanych eterów difenylowych (PBDE), środków ognioodpornych często stosowanych w meblach i elektronice, w ilości od 1,7 do 1490 nanogramów na mililitr. Ich poziom był znacznie większy niż w tradycyjnych papierosach. Te substancje chemiczne zakłócają hormony tarczycy i mają toksyczny wpływ na reprodukcję. Ponadto, choć na opakowaniach testowanych e-papierosów pisało o braku obecności nikotyny, naukowcy odkryli ją w ilości od 3,5 do 28,5 nanogramów na mililitr.

 

W 16 krajach wprowadzono już absolutny zakaz sprzedawania, reklamowania, importowania oraz produkowania e-papierosów. Hongkońska Rada ds. Palenia i Zdrowia wzywa do możliwie jak najszybszego usunięcia tych niebezpiecznych urządzeń ze sklepów.

 

 

Źródło: http://www.scmp.com/news/hong-kong/health-environment/article/1918571/million-times-more-harmful-outdoor-air-hong-kong

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Grzegorz Gierczak

Niesamowita manipulacja. W

Niesamowita manipulacja. W materiale nie przytoczono jakichkolwiek danych szczegółowych dotyczących materiału badawczego, jak i metodologii badań. Trzy parametry...i to wszystko. Same porównaniu szkodliwości inhalacji EIN z ... zanieczyszczonym powietrzem jest kompletnie karkołomne. Jak zanieczyszczonym (stopień), czym (związki)... ?
Inhalację EIN można porównywać, w sensie szkodliwości, jedynie z paleniem klasycznych wyrobów tytoniowych (papieros, fajka, etc.). Jest bowiem dla palenia klasycznego naturalną alternatywą.
Dla przeciwwagi przytoczę badania i raport angielskiej agencji zdrowia, intytucji rządowej UK -> https://www.gov.uk/government/publications/e-cigarettes-an-evidence-update
 
Czy naprawdę portal "Tylko medycyna" cierpi aż na tak wielkie problemy finansowe, że musi stwać się lobbystom  koncernów tytoniowych i farmaceutycznych ? Naprawdę ?
 
Z wątpliwym poważaniem
Grzegorz Gierczak

0
0
Portret użytkownika Sceptyk

Zastanawiam się, czy to jest

Zastanawiam się, czy to jest głos Big Pharma, bezczelność czy też zwyczajna głupota. "Kiedyś przekonasz się..." - - a może masz jakieś podstawy do tych twierdzeń - poza głupawym artykułem z Azji?

0
0
Portret użytkownika Grzegorz Gierczak

Co do tzw. zwykłych

Co do tzw. zwykłych papierosów już się przekonałem - palacz z 34 letnim "dorobkiem".
Co do EIN - od ponad trzech lat używam, na bieżąco monitoruję organizm. I choćby banalna morfologia stoi o siedem poziomów lepiej. I nie tylko ona Wink
 
Reasumując - argument słabo trafiona i użyty, jak mniemam, przez teoretyka tematu, w najlepszym razie.
 

0
0
Portret użytkownika Fuzia

Co to za badania? Koncernom

Co to za badania? Koncernom tytoniowym kończą się argumenty i trzeba wymyślać coś nowego? Nie oddam swojego One, nawet, jeśli będę musiała wiecej płacić

0
0
Portret użytkownika Maniol

Co chwilę jakieś badania

Co chwilę jakieś badania pokazują szkodliwość e-papierosów, a kolejne je obalają. Także nie za bardzo na razie się przejmuję. Wapuję Foofa i czuję się dobrze.

0
0
Portret użytkownika Kajl

i tak uważam że to dobra

i tak uważam że to dobra alternatywa dla tytoniu, sam vapuję Foof'a i po sobie widze dużą różnice na plus, są tańsze, mniej szkodliwe i nie zawierają substancji smolistych 

0
0

Skomentuj