Kategorie:
Gdy na rynku pojawiły się e-papierosy, mówiono o tym, że są one znacznie mniej szkodliwe od konwencjonalnych wyrobów tytoniowych. Dziś jednak publikowanych jest coraz więcej informacji na temat tego, że e-papierosy szkodzą nam tak samo, o ile nie bardziej. Dwa nowe badania, których wyniki zostały zaprezentowane w bieżącym roku na konferencji naukowej American Heart Association, wyróżniają potencjalny niebezpieczny wpływ e-papierosów na nasze zdrowie.
Badacze z Uniwersyteckiej Szkoły Medycznej Bostonu w Massachusetts postanowili zweryfikować konsekwencje „palenia” e-papierosów wobec układu sercowo-naczyniowego. Wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ e-papierosy są tak samo szkodliwe zwykłe papierosy.
W pierwszym badaniu skupiono się na mierzeniu poziomu cholesterolu, trójglicerydów oraz glukozy we krwi palaczy. Drugie badanie dotyczyło natomiast przepływu krwi w sercu osób palących papierosy. Naukowcy porównywali wyniki wśród zdrowych osób dorosłych palących zwykłe papierosy, użytkowników e-papierosów, palaczy zarówno papierosów, jak i e-papierosów oraz osób wcale niepalących.
476 uczestników badania było w wieku od 21 do 45 lat. Wykluczono u nich choroby sercowo-naczyniowe, nie przyjmowali także żadnych codziennych lekarstw. Badacze wzięli pod uwagę zmienne takie, jak wiek, rasa oraz płeć.
Na podstawie uzyskanych wyników wykazano, że osoby stosujące wyłącznie e-papierosy miały wyższy poziom cholesterolu LDL od osób niepalących. Cholesterol HDL, czyli tzw. „dobry cholesterol” był natomiast niższy zarówno u osób palących e-papierosy, jak i klasyczne papierosy.
W drugim badaniu przyjrzano się przepływowi krwi w sercach 19 dorosłych pacjentów w wieku od 24 do 32 lat. Pomiarów dokonywano przed i po paleniu tradycyjnych papierosów lub e-papierosów, a także w trakcie wysiłku fizycznego (wykorzystywano trener dłoni) i odpoczynku. Mówiąc dokładniej, badano krążenie wieńcowe za pomocą echokardiografii. Wykorzystywano wypełnione gazem mikropęcherzyki, które przemieszczały się w przestrzeni naczyniowej podobnie jak czerwone krwinki.
U palaczy tradycyjnych wyrobów tytoniowych przepływ krwi wzrósł nieznacznie po paleniu, a następnie zmniejszył się chwilę później przy wykonywaniu wysiłku fizycznego. Jednak u osób stosujących e-papierosy sytuacja była zupełnie różna. Przepływ krwi zmniejszył się zarówno po inhalacji w spoczynku, jak i po inhalacji z jednoczesnym ćwiczeniem.
Niepokojące wyniki mogą sugerować, że e-papierosy są równie szkodliwe co konwencjonalne papierosy. Być może wyrządzają one nawet więcej szkody naszemu zdrowiu – zwłaszcza osobom z podwyższonym ryzykiem chorób naczyniowych.
Skomentuj