Edycja genów może pomóc w walce z otyłością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Narzędzie do edycji ludzkiego DNA może wkrótce pomóc w walce z otyłością, która dotyka miliony dorosłych Amerykanów. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wskazują, w jaki sposób CRISPRa może być użyty do amplifikacji genów, które ograniczają ludzki apetyt.

 

CRISPR różni się od CRISPRa. CRISPR jest technologią edycji genów, która może być potencjalnie stosowana do usuwania genów, które powodują choroby dziedziczne lub zaburzenia, takie jak otyłość. Natomiast CRISPRa nie edytuje DNA, ale zwiększa aktywność konkretnego genu.

 

Naukowcy zaprojektowali systemy CRISPRa ukierunkowane na sekwencje, które regulują aktywność SIM1 lub MC4R – geny kontrolujące przyjmowanie pokarmu przez wysyłanie sygnału do mózgu. Mutacje, nawet w jednym z tych genów, są powiązane z ekstremalnym przyrostem masy ciała.

 

Zamiast używać CRISPR do usuwania genów związanych z otyłością, naukowcy z USCF zmodyfikowali narzędzie do edycji genu. Eksperyment pokazał, że nowa technika poprawiła aktywność genów u myszy z mutacją genetyczną, która czyni je podatnymi na przybranie na wadze.

Podczas badania, zespół zbadał dwie grupy genetycznie zmodyfikowanych myszy. Jedna grupa została poddana metodzie CRISPRa, a druga nie. Obie grupy były karmione standardową dietą przez 10 miesięcy.

 

Myszy z grupy kontrolnej jadły zbyt dużo jedzenia i w ciągu zaledwie 10 tygodni znacznie przybrały na wadze. Myszy leczone metodą CRISPRa były o 30–40% lżejsze w porównaniu do grupy kontrolnej.

 

Wynik pokazały, jak edycja genów może wpływać na kontrolę masy ciała. CRISPRa może nie tylko pomóc otyłym osobom, które chcą schudnąć, lecz może być potencjalnym rozwiązaniem innych problemów zdrowotnych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj