Eksperci twierdzą, że wszyscy powinniśmy zdeponować kupę w banku na wypadek chorób w przyszłości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Przeszczepy kału, coś co brzmi dziwacznie, staje się coraz popularniejsze. Na dodatek według naukowców pokazują obiecujące wyniki we wszystkim, od leczenia COVID-19 po eksperymenty na zwierzętach przeciw starzeniu się, ale wciąż mało wiemy o tym jak to może działać.

U ludzi ta metoda, w której mikrobiota kału jest przenoszona ze zdrowej osoby na inną, jest powszechnie stosowana w leczeniu chorób, takich jak zakażenie Clostridioides difficile (CDI) i nieswoiste zapalenie jelit (IBD), ale eksperci uważają, że ta metoda może potencjalnie być używana do zwalczania znacznie szerszej gamy chorób.

 

Co więcej, opracowując system autologicznego przeszczepu kału (FMT), w którym dawcą i biorcą jest ta sama osoba, możemy ominąć problemy, które czasami pojawiają się w związku z niezgodnością dawców i biorców w przeszczepie heterologicznym dwóch osób. Aby to zrobić, musimy pobrać próbki kału od młodych i zdrowych ludzi i przechowywać je do przyszłego wykorzystania w kriomagazynach na wypadek, gdyby pacjent później potrzebował przeszczepu.

 

Innymi słowy, wszyscy powinniśmy zdeponować swój kał w banku na wypadek, gdybyśmy musieli później z niego skorzystać. Koncepcyjnie idea bankowania stolca dla autologicznych FMT jest podobna do tego, jak rodzice przechowują krew pępowinową swojego dziecka do ewentualnego wykorzystania w przyszłości. Jednak bankowanie kału ma większy potencjał i naukowcy podejrzewają, że szansa na wykorzystanie próbek kału jest znacznie wyższa niż w przypadku krwi pępowinowej.

 

Co więcej, bankowość stolca już istnieje: pierwszy bank stolcowy non-profit o nazwie OpenBiome otworzył swoje podwoje w Somerville w stanie Massachusetts w 2012 roku. Od tego czasu na całym świecie otwarto kilka takich placówek, chociaż większość z nich przechowuje próbki kału do późniejszego heterologicznego FMT, a nie do przeszczepu autologicznego; jednak te dwa systemy niekoniecznie wykluczają się wzajemnie. W zasadzie ta sama procedura badania przesiewowego gospodarza i pobierania próbek może zostać wykorzystana do odmłodzenia mikrobiomu za pomocą autologicznej FMT.

 

Zamiast zaczynać od zera, istniejące banki stolca o wysokim standardzie można wykorzystać do odmłodzenia mikrobiomu za pomocą autologicznego FMT. Istnieje jeszcze wiele problemów, w tym jak prawidłowo i bezpiecznie przechowywać próbki kału w długoterminowej kriokonserwacji. Jeśli jednak uda się rozwiązać te problemy – a ludzie dadzą się przekonać o konieczności przechowywania kału w banku – to w przyszłości możemy stanąć przed nową, odważną wizją w medycynie, która już oficjalnie będzie mogła być nazywana gównianą.

 

Autologiczne FMT mają potencjał w leczeniu chorób autoimmunologicznych, takich jak astma, stwardnienie rozsiane, choroba zapalna jelit, cukrzyca, otyłość, a nawet choroby serca i starzenie się. Eksperci przyznają, że liczą na to, że ich wyniki będą impulsem do długoterminowych badań autologicznej FMT w zapobieganiu chorobom.

 

Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Trends in Molecular Medicine.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj