Eksperyment udowodnił, że cannabis zabija raka

Kategorie: 

www.sxc.hu

Tetrahydrokannabinol (THC), główna substancja czynna zawarta w marihuanie - może być stosowana w leczeniu przeciwnowotworowym. Jak podaje Medical News Today, naukowcom udało się udowodnić, że związek ten hamuje wzrost guzów nowotworowych. Podobną tezę wysunięto już w 2009 roku, badając wpływ THC na komórki raka mózgu.

 

Tym razem okazało się, że podanie THC myszom zarażonym komórkami ludzkiego nowotoworu, zainicjowało w ich organizmie autofagię (proces polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych i uszkodzonych elementów) i w efekcie przyspieszyło śmierć komórek nowotworowych.


Podczas eksperymentu myszom laboratoryjnym wszczepiono ludzkie komórki raka piersi. Następnie połowie z nich podano tetrahydrokannabinol w dość dużych dawkach. I to właśnie w tej grupie nowotwór rozwijał się najwolniej. Dodatkowe badania wykazały, że u ludzkich pacjentów cierpiących na bardzo agresywny nowotwór mózgu, wewnątrzczaszkowe podanie THC wywołało podobne oznaki autofagii.


Bardziej szczegółowa analiza wykazała obecność dwóch receptorów, które odpowiadały za przeciwnowotworowe właściwości związku. Chodzi o receptory kannabinoidowe CB2 i GPR55, które aktywują antynowotworową odpowiedź organizmu. Nie udało się określić, który z tych receptorów pełni ważniejszą rolę w tym procesie. Lekarze ostrzegają jednocześnie chorych na raka pacjentów przed samodzielnym leczeniem się jakimikolwiek roślinnymi preparatami w nadziei zwalczenia choroby.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika glowa

bys mial Raka to bys sie

bys mial Raka to bys sie cieszzyl by cokolwiek go zatrzymalo bys dluzej pozyl 
 

0
0
Portret użytkownika Tomasz

Hahaha   Lekarze ostrzegają

Hahaha   Lekarze ostrzegają jednocześnie chorych na raka pacjentów przed samodzielnym leczeniem się jakimikolwiek roślinnymi preparatami w nadziei zwalczenia choroby. Koń by się uśmiał Wink
 

0
0

Skomentuj