Eksperymentalna terapia sprawiła, że sparaliżowane szczury zaczęły ponownie chodzić

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przerwany lub uszkodzony rdzeń kręgowy to problem medyczny, nad którym stale się pracuje. Niektóre obrażenia skutkują u nas paraliżem na całe życie, jednak naukowcy planują to zmienić. Według najnowszych informacji ze świata nauki, tkanka zawierająca ludzkie komórki macierzyste wyhodowana w laboratorium przywróciła sparaliżowanym szczurom czucie w kończynach i pozwoliła im znowu chodzić.

 

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii wszczepili szczurom ze sparaliżowanymi kończynami ludzkie komórki macierzyste. Komórki wprowadzone do przerwanej tkanki rdzenia kręgowego rozwinęły komórki glejowe oraz neuronalne czynniki wzrostu.

 

Przed wprowadzeniem komórek macierzystych, naukowcy stymulowali ich podział w specjalnie spreparowanym środowisku, które miało imitować tkankę kostną. Komórki macierzyste stymulowano w taki sposób, by rozwinęły się w komórki glejowe (jest to drugi, obok komórek nerwowych, rodzaj komórek tworzących tkankę nerwową).

Tkankę, którą udało się wyhodować na tak przygotowanym podłożu umieszczono w miejscach złamań kręgosłupa szczurów. Tym sposobem osiągnięto szybkie przywrócenie funkcji motorycznych zwierząt. Po 3 tygodniach od zabiegu, 42% szczurów nauczyło się ponownie chodzić, a 75% zaczęło poruszać łapkami i ogonem.

 

Póki co nie wiadomo dlaczego terapia zadziałała w pewnych przypadkach, a w innych nie. Nieznany jest także mechanizm przywrócenia funkcji ruchowych. Na te i podobne pytania trzeba będzie znaleźć odpowiedź, zanim naukowcy zaczną przeprowadzać podobne testy na ludziach. Mimo to, badanie zdaje się wiele obiecywać w kwestii regeneracji uszkodzonych nerwów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj