Eksperymentalna terapia ultradźwiękami, lecząca z Alzheimera, zostanie przetestowana na ludziach

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Badania wykazują, że dzięki ultradźwiękom można usuwać toksyczne grudki białek, które powodują demencję. Innowacyjna terapia została już wypróbowana na zwierzętach. Teraz nadszedł czas na testy kliniczne.

 

Metoda leczenia ultradźwiękami została opracowana w 2015 roku na Uniwersytecie w Queensland. Początkowo naukowcy chcieli tymczasowo znieść barierę krew-mózg, aby ułatwić przeciwciałom dotarcie do mózgu. Jednak wczesne eksperymenty na myszach wykazały, że ukierunkowane fale ultradźwiękowe zaskakująco skutecznie eliminują blaszki amyloidowe w mózgu bez konieczności stosowania leków terapeutycznych.

 

Zespół prowadził dalsze testy i udoskonalał swoją technikę. Terapia ultradźwiękami pozwoliła usuwać toksyczne biała i bezpiecznie przywracać funkcje pamięci w kilku różnych modelach gryzoni. Teraz naukowcy ogłosili, że są gotowi na pierwsze testy na ludziach.

Faza pierwsza badań rozpocznie się w 2019 roku i będzie skupiać się na bezpieczeństwie leczenia osób cierpiących na Alzheimera. Naukowcy zaangażują do testów niewielką liczbę pacjentów. Jeśli eksperymentalna terapia okaże się bezpieczna i skuteczna, naukowcy, po otrzymaniu wsparcia finansowego od rządu, będą mogli kontynuować badania kliniczne, skupiając się na leczeniu większej ilości pacjentów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj