Ekspozycja na niebieskie światło skuteczną metodą na obniżenie ciśnienia krwi

Kategorie: 

Źródło: FlickrRicky Romero/CC BY-NC 2.0

Naukowcy z Uniwersytetu w Surrey dokonali ciekawego odkrycia. Wyniki badań wskazują, że ekspozycja na niebieskie światło pozwala skutecznie obniżyć ciśnienie krwi bez konieczności stosowania leków.

 

W ramach dwudniowego badania krzyżowego, 14 zdrowych mężczyzn naświetlano monochromatycznym niebieskim światłem o długości fali około 450 nanometrów lub niebieskim światłem, przepuszczanym przez filtr, przez 30 minut. Przed eksperymentem, w trakcie jego trwania oraz do dwóch godzin po zakończeniu naświetlania, naukowcy analizowali między innymi ciśnienie krwi, częstotliwość rytmu serca, sztywność tętnic, funkcję śródbłonka oraz stężenie tlenku azotu w osoczu wśród uczestników.

 

Badania wykazały, że ekspozycja całego ciała na niebieskie światło obniżyła ciśnienie skurczowe krwi o prawie 8 mmHg, w porównaniu do światła kontrolnego. Co ciekawe, powyższa metoda dała efekty zbliżone do tych, które uzyskano podczas testów klinicznych z wykorzystaniem leków obniżających ciśnienie. Naukowcy wykazali również, że ekspozycja na niebieskie światło poprawia szereg markerów sercowo-naczyniowych i podwyższa poziom tlenku azotu, który jest ważną cząsteczką sygnałową, chroniącą układ sercowo-naczyniowy.

 

Autorzy tego badania wskazują, że niebieskie światło to innowacyjna metoda, pozwalająca kontrolować ciśnienie krwi. Co ważne, taka terapia nie wymaga stosowania leków, więc jest bezpieczniejsza dla zdrowia, a jej skuteczność jest równie wysoka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj