Ekspozycja na zimno może zastąpić aktywność fizyczną

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W okresie letnim, przyjemne temperatury i słoneczna pogoda zachęcają do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Co innego w zimę, gdy za oknem pada śnieg, a termometr pokazuje temperatury poniżej zera. Okazuje się jednak, że sama ekspozycja na mróz z powodzeniem może zastąpić ćwiczenia fizyczne.

<--break->

Z badań przeprowadzonych przez Dr Laurie Goodyear z Uniwersytetu Harvarda i Dr Kristin Stanford z Uniwersytetu Stanowego Ohio wynika, że po 40-45 minutowej umiarkowanej aktywności fizycznej następuje wzrost koncentracji hormonu o nazwie 12,13-diHOME. Testy zostały przeprowadzone na ochotnikach, a identyczne wyniki uzyskano w trakcie badań nad myszami.

 

Związek ten uwalniany jest z brązowego tłuszczu, który w ten sposób reaguje na ćwiczenia fizyczne. Brązowy tłuszcz nie tylko wytwarza ciepło i energię, ale także spala kalorie – w przeciwieństwie do białego tłuszczu.

Co ciekawe, kolejne badania wykazały, że omawiany hormon 12,13-diHOME jest wydzielany także podczas ekspozycji naszego organizmu na zimno. Zatem nie tylko aktywność fizyczna, ale także niskie temperatury mogą przyspieszać metabolizm i sprzyjać odchudzaniu.

 

Naukowcy planują kolejne eksperymenty, aby lepiej zrozumieć różnice między aktywnością fizyczną a ekspozycją na zimno oraz odkryć nowe sposoby stymulacji uwalniania hormonu 12,13-diHOME. My natomiast wiemy już, że w okresie zimowym możemy po prostu wyjść na zewnątrz na spacer, a niskie temperatury zastąpią ćwiczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj