Ekstrakt z marihuany ogranicza napady padaczkowe u dzieci z ciężką epilepsją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lekarstwo w postaci oleju pochodzącego z medycznej marihuany zmniejsza napady padaczkowe u ½ dzieci z ciężką i osłabiającą formą padaczki. Zespół naukowców uważa, że lek ma potencjał, aby złagodzić chorobę tysięcy dzieci z zagrażającymi życiu napadami padaczki.

 

 

Zespół Draveta, rzadki typ padaczki, pojawia się głównie z powodu wadliwego genu, w wieku sześciu miesięcy. Choroba genetyczna dotyka około 40 tysięcy osób, w drugim roku życia rozwija się wolniej, a czasem nawet ustępuje. Niestety choroba ta wiąże się także z wysoką śmiertelnością.

 

Marihuana od wieków była używana do walki z napadami padaczki, jednak w XX wieku została zabroniona. W przeprowadzonych badaniach dowiedziono, że preparat z leczniczej marihuany zmniejszył napady padaczkowe u dzieci o połowę, z czego 5% pacjentów pozbyło się objawów całkowicie.Niestety wraz z nowym lekiem występowały także niekorzystne skutki uboczne w postaci wymiotów, zmęczenia, zmniejszonego apetytu, letargu oraz biegunki. Z tego powodu ośmioro pacjentów zostało całkowicie wycofanych z badania. Obecnie lek jest testowany z innymi rodzajami epilepsji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj