Elektroniczne gadżety wywołują problemy ze snem

Kategorie: 

www.123rf.com

Masz problemy ze snem? Wyrzuć telefon komórkowy! Według ekspertów, to sztuczne światło, pochodzące miedzy innymi z ekranów komputerów, smartfonów, tabletów jest jedną z głównych przyczyn złego snu. Zaburza ono naturalny rytm organizmu, uaktywnia mózg i zachęca ludzi do korzystania z używek, takich jak kofeina - tak twierdzi profesor Harvardu - Charles Czeisler.Z danych statystycznych wynika, że w USA aż 30% wszystkich pracujących dorosłych i 44% pracowników nocnych zmian deklaruje, że śpią mniej, niż sześć godzin w ciągu nocy. Pięćdziesiąt lat temu mniej, niż 3% dorosłej populacji USA spało tak krótko.

 

Istnieje wiele przyczyn, dla których ludzie nie śpią wystarczająco długo. Powodem może być konieczność wczesnego wstawania do pracy lub szkoły, ale także spożywanie bogatego w kofeinę jedzenia i picia. Jednak często pomijanym w analizach czynnikiem, jest światło elektryczne. Technologia skutecznie oddzieliła nas od naturalnego, 24-godzinnego trybu życia, do którego nasze ciała są przystosowane. To przez elektroniczne gadżety kładziemy się do łóżka coraz później. Sprawiły one, że wiele osób nadal sprawdza pocztę elektroniczną, przegląda portale społecznościowe, odrabia lekcje lub ogląda telewizję o północy, nie odczuwając nawet, że jest środek nocy.

 

Sztuczne światło pochodzące od elektronicznych zabawek, hamuje działanie odpowiedzialnych za sen neuronów w mózgu, co znacznie utrudnia nocne uwalnianie się hormonu melatoniny, która wspomaga sen, a aktywuje w zamian neurony, które zwiększają czujność i aktywność człowieka. Spadek liczby przespanych godzin na dobę, ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, m.in. zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca, depresji i udaru mózgu u dorosłych, a także powoduje problemy z koncentracją u dzieci.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj