Elektrowstrząsy powodują, że pacjenci pozostają przez tydzień poza stanem śpiączki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Centralny układ nerwowy polega na przekazywaniu informacji za pomocą sygnałów elektrycznych. Z tego powodu naukowcy próbują używać zewnętrznych urządzeń elektrycznych do manipulacji ludzkim mózgiem.

 

W 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu w Liège odkryli, że mogą wyprowadzić ludzi ze śpiączki za pomocą stymulacji elektrycznej. Efekt ten trwał tylko kilka godzin, więc grupa badawcza zaczęła pracę nad wydłużeniem tego czasu.

 

Grupa 16 osób z różnym stopniem uszkodzenia mózgu przez pięć dni otrzymywała 20-minutowe wstrząsy elektryczne. Dzięki nim 9 osób przez co najmniej tydzień potrafiło odpowiadać na polecenia głosowe, rozglądać się, rozpoznawać twarze i przedmioty, a nawet poruszać rękoma.Osoby trwały w śpiączce około 90 dni, co sugerowało niskie prawdopodobieństwo wybudzenia się z tego stanu. Ponad połowa pacjentów została przywrócona do świadomości, co jest niezwykłym osiągnięciem. Autorzy badań twierdzą, że wstępne wyniki zdecydowanie potwierdzają słuszność kontynuacji elektrowstrząsów u pacjentów z zaburzeniami świadomości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj