Elektryczna stymulacja pomaga leczyć zaburzenia odżywiania

Kategorie: 

www.123rf.com

Jak podaje Live Science - niewielka elektryczna stymulacja niektórych obszarów mózgu może pomóc niektórym pacjentom cierpiącym na zaburzenia odżywiania, np. bulimię. Wniosek ten wyciagnięto po tym, jak 42-letnia pacjentka po terapii przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, wyleczyła się nie tylko z depresji, ale i uwolniła od bulimii, z którą kobieta walczyła przez 20 lat.

 

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Toronto postanowili sprawdzić tę teorię i w tym celu przeprowadzili eksperyment na grupie 20 ochotników. Wszystkim z nich codziennie przez 4 tygodnie pobudzano konkretne obszary mózgu. Stymulacja ta u wszystkich uczestników spowodowała zmianę aktywności neuronów w mózgu.


Pod koniec terapii objawy bulimii prawie całkowicie zanikły u 6 pacjentów. U czwórki z nich zniknęła znaczna część objawów, u ósemki nastąpiła jedynie nieduża poprawa stanu zdrowia, a u 2 pacjentów zaobserwowano pogorszenie. Następnym krokiem jaki wykonają naukowcy będzie powtórzenie badań na większej grupie wolontariuszy, aby potwierdzić wyniki badań.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj