Endorfiny - jak zwiększyć ich poziom i dlaczego warto to robić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Endorfiny to hormony, które są naturalnie wytwarzane przez nasz układ nerwowy w celu radzenia sobie z bólem lub stresem. Powstają głównie w podwzgórzu i przysadce mózgowej, jednak mogą pochodzić także z innych części naszego organizmu. Poziom endorfin w ludzkim ciele jest bardzo indywidualny. Warto jednak wiedzieć, że ludzie, którzy mają niższy poziom endorfin są bardziej narażeni na stany depresyjne.

 

Endorfiny należą do niektórych związków chemicznych w organizmie, które są naturalnym odpowiednikiem leków opioidowych – przepisywanych na poprawę samopoczucia i zmniejszenie różnego rodzaju dyskomfortów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

 

Najbardziej popularne leki opioidowe to: oksykodon, hydrokodon, kodeina, morfina, fentanyl. Do opioidów należą także niektóre narkotyki, takie jak heroina. Warto jednak wiedzieć, że zarówno legalne, jak i nielegalne sztuczne substancje uzależniają i można je przedawkować, co prowadzi do śmierci.

 

Naturalne endorfiny działają podobnie do opioidowych środków przeciwbólowych, jednak ich efekty nie są tak skrajne jak w przypadku sztucznych substancji. Są za to zupełnie bezpieczne, a nawet zdrowe, bez ryzyka uzależnienia i przedawkowania. W jaki sposób możemy zmobilizować nasz organizm do zwiększonej produkcji endorfin?

 

Regularne ćwiczenia fizyczne

Jeśli regularnie mobilizujemy nasz organizm do wysiłku fizycznego, z pewnością pomoże nam to w zwalczania obniżonego nastroju. Ćwiczenia są bezpiecznym dopełnieniem innych terapii, takich jak farmakologiczne leczenie depresji. Intensywne ćwiczenia mogą skutkować wyjątkowo wysokim poziomem endorfin, co da nam uczucie euforii.

 

Dawanie

Pomaganie innym także może skutkować zwiększonym wydzielaniem endorfin w naszym organizmie. Naukowcy z National Institutes of Health odkryli, że ludzie, którzy przekazywali pieniądze na cele charytatywne mieli wyższy poziom endorfin i czuli się o wiele lepiej.

 

Joga i medytacja

Techniki relaksacyjne oraz łagodzące stres także poprawią nasze samopoczucie, skutkując wydzielaniem dobrych hormonów.

Pikantne jedzenie

Ludzie, którzy preferują ostre potrawy mogą mieć po ich spożyciu lepsze samopoczucie. Niektóre badania dowiodły, że substancje obecne w ostrej papryce wywołują ból w naszej jamie ustnej, który powoduje wzrost endorfin.

 

Gorzka czekolada

Badania z 2013 roku sugerują, że spożywanie gorzkiej czekolady może zwiększać poziom endorfin. Jest to związane z flawanoidami obecnymi w kakao, które są wyjątkowo korzystne dla funkcjonowania naszego mózgu. Osoby, które chcą przetestować tę metodę poprawy nastroju, powinny szukać czekolad z co najmniej 70% zawartością kakao.

 

Śmiech

Wiele badań dowiodło, że śmiech naturalnie zwiększa poziom endorfin w naszym organizmie i skutkuje o wiele lepszym samopoczuciem. Szczególnie zdrowy jest śmiech w towarzystwie.

 

Gdy poziom endorfin jest zbyt niski, może mieć to zły wpływ na nasze zdrowie. Niektóre badania wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, fibromialgii (niewyjaśnionego bólu w całym ciele) oraz przewlekłych bólów głowy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj