Epidemia zachorowań na choroby nowotworowe w Ameryce Łacińskiej

Kategorie: 

www.dreamsline.com

Na latynoamerykańskiej konferencji naukowców i onkologów LACOG 2013 w São Paulo (Brazylia) poinformowano o wzroście zachorowań raka w regionie na ogromną skalę.Według wyników badań opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie The Lancet Oncology, w Ameryce Łacińskiej, na każde 22 przypadki zachorowania na raka, przypada około 13 zgonów. To dużo w porównaniu z około 13 zgonami na każde 37 przypadków zachorowań w USA i na każde 30 przypadków w Europie. W rzeczywistości, w regionie Ameryki Łacińskiej umiera połowa osób chorych na raka, a prognozy zakładają, że do 2030 roku w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, na choroby nowotworowe zachoruje 1,7 mln osób, a umrze ponad 1 mln pacjentów.


Ameryka Łacińska traci ponad milion osób każdego roku. W chwili obecnej w regionie na raka choruje 1,2 mln osób, co stanowi 10% całkowitej zachorowalności na raka na całym świecie. Warto podkreślić, że z tych 1,2 mln chorych na raka w Ameryce Łacinskiej, 60% stanowią chorzy z dwóch krajów: Meksyku i Brazylii, które to kraje uznawane są za ekonomiczne lokomotywy regionu. Naukowcy uważają, że ​​te niekorzystne dane statystyczne mają kilka przyczyn. Podstawowym problemem jest niska wykrywalność raka na wczesnym etapie rozwoju, gdy pacjent ma większe szanse na przeżycie. Ze względu na fakt, że na walkę z rakiem przeznacza się tam niewiele środków finansowych, zaawansowane technologie diagnostyczne nie są dostępne dla większości Latynosów.

Poza dostępem do nowoczesnych środków medycznych, konieczne jest, aby wzmocnić walkę z paleniem tytoniu, piciem alkoholu i otyłością, które są głównymi czynnikami występowania zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Niezbędna jest również poprawa stanu środowiska naturalnego, zwłaszcza jakości powietrza i żywności, oraz wprowadzenie nowych technologii grzewczych. Jeśli te problemy nie zostaną rozwiązane, Amerykę Łacińską czeka prawdziwa epidemia raka.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj