Esperal wszywka alkoholowa – jak działa i czy jest skuteczna

Kategorie: 

Źródło: envato

Nałóg alkoholowy jest niezwykle problematyczny. Niszczy relacje międzyludzkie, zrywa więzy rodzinne, powoduje utratę pracy i statusu materialnego oraz wiele innych negatywnych następstw. Nic więc dziwnego, że osoby nim dotknięte poszukują skutecznej metody leczenia. Zerwanie z alkoholem nie jest jednak łatwe. Oprócz silnej woli i zaangażowania osoby uzależnionej, nieodzowne jest także wsparcie specjalistów – terapeutów i lekarzy pomagających w walce z alkoholizmem. Jedną z metod walki z uzależnieniem od alkoholu, które można obecnie zastosować, jest także esperal wszywka alkoholowa.

 

Czym jest esperal wszywka alkoholowa? Na jakiej zasadzie działa?

Na wstępie należy zaznaczyć, że esperal nie jest lekiem na alkoholizm, gdyż nie leczy uzależnienia, lecz ma za zadanie zniechęcać, a wręcz odstraszać od sięgania po napoje wysokoprocentowe. U podłoża idei stosowania esperalu leżą założenia tzw. terapii awersyjnej. Esperal wszywka alkoholowa jest środkiem farmaceutycznym zawierającym substancję czynną disufiramum. Substancja ta blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, który bierze bezpośredni udział w procesie metabolizowania alkoholu.

W wyniku tej blokady, organizm już po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu zaczyna odczuwać silne, negatywne dolegliwości – m. in. pocenie się, nudności, wymioty, duszności, skoki ciśnienia i inne. Są one tak silne i nieprzyjemne, że uruchamia się naturalna reakcja niechęci do alkoholu, w wyniku której osoba uzależniona nie ma ochoty sięgać po kieliszek. Efekt działania wszywki esperal jest więc odwrotny od oczekiwanej gratyfikacji, która leży u podłoża uzależnienia od alkoholu – alkoholicy spożywają napoje wysokoprocentowe w celu uzyskania natychmiastowej gratyfikacji w postaci przyjemności. Zamiast tego otrzymują coś zupełnie przeciwnego, co w przekłada się na rezygnację z picia.

Jak wygląda zabieg wszycia esperalu? Jak długo działa esperal wszywka alkoholowa?

Esperal wszywka alkoholowa jest produktem farmaceutycznym dostępnym na receptę. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych, dyskretnych metod walki z nałogiem alkoholowym, z której korzysta wielu Polaków. Występuje w postaci tabletek, które są umieszczane (wszywane) pod skórą, najczęściej w okolicy pośladków. Środek jest powoli uwalniany do krwi i działa przez kilka kolejnych miesięcy, zwykle 8-12. Zabiegowi można poddać się po 24h abstynencji alkoholowej. Najlepiej przeprowadzić go w profesjonalnej klinice, gdyż zabieg wykonuje chirurg.


Źródło: envato

Wszycie esperalu jest bezbolesne (przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym) i bezpieczne. Od razu po jego wykonaniu, pacjent może wrócić do codziennych aktywności, pamiętając o zmianie opatrunków i przestrzeganiu zaleceń lekarza. Cała procedura wszycia esperalu trwa ok. 30 minut, a sama esperal wszywka alkoholowa nie daje żadnych objawów, pod warunkiem, że osoba uzależniona powstrzyma się od spożywania alkoholu i preparatów na nim bazujących. Podczas terapii esperalem należy wystrzegać się spożywania syropów alkoholowych oraz innych produktów zawierających w swoim składzie alkohol. W razie potrzeby, po upływie 8-12 miesięcy, kiedy preparat przestanie działać, zabieg można powtórzyć.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj