Fale dźwiękowe poprawiają jakość snu i pamięć u osób starszych

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Northwestern University wykazali, że stymulacja dźwiękowa mózgu, zsynchronizowana z rytmem fal mózgowych, pozwala w znaczący sposób poprawić jakość snu oraz pamięć u osób starszych. Zdaniem badaczy, to innowacyjne podejście może zostać wykorzystane w celu poprawy zdrowia mózgu.

 

Uczeni zaprosili do swojego eksperymentu 13 ochotników w wieku ponad 60 lat. Podczas pierwszej nocy, uczestnicy w trakcie snu podczas fazy NREM zostali poddani stymulacji akustycznej, a podczas następnej nocy zastosowano identyczną stymulację pozorną, której nie było słychać. Tej samej nocy oraz nad ranem sprawdzano pamięć uczestników. Z przeprowadzonych testów wynika, że pamięć pacjentów było nieco lepsza gdy naukowcy użyli stymulacji pozornej, jednak znaczną poprawę uzyskano przy zastosowaniu tzw. szumu różowego.

 

Wykazano, że dobry głęboki sen ma związek z poprawą pamięci, co sugeruje, że faza NREM ma ważne znaczenie dla pamięci nawet w przypadku osób w wieku podeszłym. Choć naukowcy z Northwestern University nie badali jaki efekt może przynieść stymulacja dźwiękowa mózgu przez kilka nocy z rzędu, to zdaniem badaczy metoda ta na dłuższą metę może okazać się opłacalna w zastosowaniu domowym.

 

Dotychczasowe badania wykazały, że stymulacja akustyczna mózgu podczas snu w fazie NREM może poprawić konsolidację pamięci u osób młodych. Przyszłe eksperymenty mogą jedynie potwierdzić, że powyższa metoda może przynieść jedynie same korzyści, ponieważ nie jest niebezpieczna.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj