Fluorescencyjna substancja chemiczna może pomóc w usuwaniu guzów mózgu

Kategorie: 

Źródło: wikimedia commons, pixabay.com

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli sposób, który może zrewolucjonizować usuwanie guzów nowotworowych z mózgu. W badaniu, zaprezentowanym na konferencji National Institute of Cancer Institute w Glasgow, badacze zaproponowali zastosowanie fluorescencyjnych substancji chemicznych, które mogą uwydatnić guzy nowotworowe.

 

Substancja ta nadal znajduje się w fazie testów, jednak znalazła już zastosowanie u pacjentów z glejakiem – najczęstszym guzem nowotworowym. Substancja powoduje, że guz nowotworowy zaczyna świecić na kolor różowy i wyraźnie oddziela się od zdrowych tkanek mózgu i ułatwia chirurgom przeprowadzanie zabiegu.

 

Naukowcy wykorzystali kwas 5-aminolewulinowy, w skrócie 5-ALA, który gromadzi się w gwałtownie rozwijających się rosnących komórkach nowotworowych i świeci na różowo, gdy zostanie potraktowany światłem. Działanie to zdecydowanie skraca czas, potrzebny do określenia metody operowania pacjentów z glejakiem.

Lekarze mają nadzieję przetestować 5-ALA u młodszych pacjentów, u których zdiagnozowano guzy mózgu. Warto zaznaczyć, że substancja chemiczna była stosowana u pacjentów z glejakami o wysokim stopniu złośliwości. Do wykrycia mniej inwazyjnych nowotworów może być potrzebny inny marker.

 

National Institute for Health and Clinical Excellence zatwierdził stosowanie nowatorskiej metody u pacjentów przed operacją guza mózgu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj