Francuscy chirurdzy jako pierwsi na świecie przeprowadzili przeszczepy obu rąk

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Zespół lekarzy ze szpitala Edouard Herriot w Lyonie we Francji pod kierownictwem czołowego chirurga Arama Gazariana przeprowadził w zeszłym roku wyjątkową operację. Medycy przeszczepili obie ręce i ramiona 48 - letniemu obywatelowi Islandii Felixowi Gretarssonowi.

Mężczyzna stracił kończyny górne w styczniu 1998 r. w wyniku wypadku przy pracy. Przepięcie o wartości 11 tysięcy woltów spaliło ręce elektryka, poczym Islandczyk spadł z linii energetycznej na ziemię. W efekcie Gretarrson doznał wielu złamań i urazów wewnętrznych, zapadł w śpiączkę na trzy miesiące, podczas której chirurdzy zdecydowali się amputować mu ręce.

 

Po tym doświadczeniu Islandczyk wpadł w depresję i zaczął brać narkotyki, ale cztery lata później „nadszedł dzień przebudzenia” i Gretarsson postanowił zmienić swoje życie. Od dawna marzył o przeszczepie, ale znalezienie odpowiedniego dawcy zajęło mu jeszcze wiele lat.

 

Długo oczekiwana operacja trwała ponad czternaście godzin. W celu skrócenia czasu przejścia od dawcy do biorcy zaangażowano w nią łącznie cztery zespoły chirurgiczne (łącznie około 50 osób). Według mediów, udział wzięli w niej lekarze, którzy wcześniej współpracowali z profesorem Jean - Michelem Dubernardem, który przeprowadził pierwszy na świecie udany przeszczep ręki w tym samym 1998 roku i to Dubernard po raz pierwszy spotkał Gretharrson na konferencji w Reykjaviku.

 

Gazariana tłumaczy, że nie oceniono jeszcze ruchomości przeszczepionych kończyn, ale jeśli Gretarsson będzie mógł ponownie aktywnie zgiąć kończyny w łokciach, zmieni to jego życie. Teraz pacjent czuje się świetnie i jest w trakcie rekonwalescencji.

 

„Nie mogę się doczekać, aby rozpocząć nowy styl życia” - powiedział. „Przed nami trzy lata rehabilitacji, ale jestem pełen nadziei i bardzo szczęśliwy”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj