Główne objawy niedoboru witamin

Kategorie: 

www.sxc.hu

Świadomość ludzka w zakresie zdrowego żywienia wzrasta z każdym rokiem. Jednak wielu z nas skomponowanie pełnowartościowego, całodniowego planu żywienia sprawia problem. Rozeznanie się w gąszczu reklam i porad dietetyków i lekarzy różnych specjalności nie jest rzeczą łatwą, dlatego większość z nas, łykając suplementy diety, próbuje uzupełnić brak witamin i mikroelementów.

 

Niewielkie odwitaminizowanie nie jest przyczyną poważnych schorzeń, ale stwarza ryzyko zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ witaminy są regulatorami zachodzących w nim reakcji biochemicznych. Dlatego witaminy potrzebne są do utrzymania zdrowia.
Brak witamin może przejawiać się w różny sposób. W większości przypadków objawy te można wyeliminowane przy pomocy odpowiedniej diety. Jeśli jednak problemy się pogłębiają, to nie leczmy się na własna rękę, tylko udajmy się z wizytą do lekarza.


Pęknięcia w kącikach ust
Problem ten jest związany z brakiem żelaza, cynku i witamin z grupy B, np. niacyny (B3), ryboflawiny (B2) lub witaminy B12. Jest to częsta przypadłość wegetarian, ponieważ nie spożywają oni dostatecznej ilości białka. Najłatwiej pozbyć sie tej przypadłości jedząc więcej drobiu, tuńczyka, łososia, jajek, ostryg, suszonych pomidorów, sera żółtego, tahini, orzeszków ziemnych oraz roślin strączkowych. Witamina C wspomaga przyswajanie żelaza i pomaga zwalczać infekcje, więc najlepiej uzupełnić swoją dietę także w takie warzywa jak: brokuły, kalafior, czy papryka.


Czerwona wysypka na twarzy, łuszcząca się skóra i wypadanie włosów
Najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem w organizmie witaminy B7 (znany jako "biotyna"). Organizm głównie gromadzi witaminy rozpuszczalne w tłuszczu (A, D, E, K), ale nie gromadzi witamin z grupy B, które są rozpuszczalne w wodzie. Aby uzupełnić niedobory witaminy B7 w organizmie, najlepiej jeść dużo gotowanych jajek, łososia, awokado, grzyby, kalafiory, soję, orzechy laskowe, maliny i banany.


Trądzik (głównie na policzkach, ramionach, udach i pośladkach)
Powodem występowania tych nieestetycznych krost jest brak w organizmie kwasów tłuszczowych, oraz witamin A i D. Aby poradzić sobie z tym problemem należy zmniejszyć spożycie produktów zawierających kwasy nasycone i tłuszcze trans. Uwzględnić w diecie łososia, orzechy włoskie, sardynki, migdały, nasiona lnu i konopi. Aby zwiększyć zawartość witaminy A w organizmie należy regularnie jeść warzywa i owoce (np. marchew i paprykę). Beta-karoten pozyskany z tych pokarmów zostanie użyty przez organizm do produkcji witaminy A.


Drętwienie lub mrowienie różnych części ciała
Najczęściej jest to spowodowane brakiem witamin z grupy B, tj. kwas foliowy (B9), B12 i B6. Ma to związek z zakłóceniem pracy nerwów obwodowych i ich zakończeń na skórze. Przy tej przypadłości może wystąpić także niepokój, depresja, niedokrwistość, zmęczenie i problemy hormonalne. Aby się pozbyć problemu najlepiej włączyć do diety szpinak, szparagi, fasolę, buraki, jajka, owoce morza i drób.


Silne skurcze w palców, łydek, nóg i pleców
Odpowiedzialny jest za to niedobór magnezu, wapnia i potasu. Organizm po ciężkich wysiłku, w okresach stresu z reguły nadmiernie się poci, tracąc minerały i rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B. Aby pomóc sobie z tymi dolegliwościami najlepiej zwiększyć spożycie bananów, migdałów, jabłek, wiśnie, orzechy laskowe, grejpfruty, brokuły i kabaczki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Jagna

Często niektóre witaminy są

Często niektóre witaminy są nam bardziej potrzebne, u mnie wyszło że brak mi witaminy d, o dziwo ale tala prawda, mało słońca a i tak jak już gdzieś wychodze to kremy z filtrem do tego zapotrzebowanie większe i wyszło, na szczęście z d-vitum szybko uporałam się z tym problemem.

0
0

Skomentuj