Głuchota może prowadzić do demencji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W najnowszych badaniach udowodniono łagodne upośledzenie funkcji poznawczych u osób cierpiących na głuchotę. Odkrycie to sugeruje, że niezdolność do odbierania bodźców akustycznych może mieć istotny związek z neurodegeneracją, zachodzącą w mózgach pacjentów.

 

Wiek jest istotnym czynnikiem ryzyka wobec głuchoty. Na całym świecie aż 1/3 seniorów posiada mniejsze lub większe problemy ze słuchem, a w Polsce jest to około 6 milionów osób, z czego prawie milion cierpi na wyjątkowo poważne uszkodzenie słuchu.

 

Naukowcy postanowili zbadać związek między występowaniem głuchoty a ryzykiem rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych – stanem przejściowym pomiędzy prawidłowym procesem starzenia się a łagodnym otępieniem, który zwykle nie utrudnia codziennego funkcjonowania, ale jest zauważalny.

 

Badania wskazują, że od 15 do 20% osób w wieku 65 lat lub starszym posiada łagodne zaburzenia poznawcze, które są także czynnikiem ryzyka dla choroby Alzheimera. Jak się okazuje, upośledzenie słuchu może podwoić ryzyko tego schorzenia.

Prawie 26% z 1600 uczestników badania posiadało niedosłuch, a 12% zmagało się z głuchotą. Podczas porównywania zdolności poznawczych pacjentów, naukowcy doszli do wniosku, że im większe problemy ze słuchem posiadali uczestnicy, tym wyższe ryzyko występowało wobec rozwoju u nich otępienia.

 

Spośród 192 osób, które cierpiały na głuchotę, 75% osób posiadało także łagodne upośledzenie funkcji poznawczych. Dla porównania, u 609 seniorów o prawidłowym dla swojego wieku słuchu, upośledzenie funkcji poznawczych posiadało 60%. Wykazana różnica nie jest kolosalna, jednak z pewnością udowadnia, że głuchota koreluje z wyższym ryzykiem otępienia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj